Český sport řeší vážnou finanční situaci

Český sport řeší možná nejvážnější polistopadovou krizi. Dlouholetý finanční zdroj ze Sazky začal po výstavbě libeňské arény vysychat. Podle informací z Českého svazu tělesné výchovy už loni přišlo o 116 milionů méně, než bylo původně plánováno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové sportovní hřiště

Nové sportovní hřiště | Foto: Jiří Kokmotos

Ekonomický ředitel Českého svazu tělesné výchovy Pavel Pávek Českému rozhlasu řekl, že více než dvacet z nich dokonce už muselo výrazně omezit svůj provoz.

Sice se ještě neblíží doba, kdy by exekutoři zabavovali majetek sportovních svazů, ale podle Pavla Pávka, ekonomického ředitele Českého svazů tělesné výchovy, který  zastřešuje většinu sportovních uskupení v republice, je situace vážná.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Českého rozhlasu Ondřej Suchan o problémech českého sportu ve vystoupení na Rádiu Česko.mp3

Minimálně dvacet ze 72 sportovních svazů patřících pod ČSTV už významně omezilo činnost:  

„Snižují aparát, snižují pronájmy místností, nejezdí na závody, nedělají tak velká soustředění před třeba mistrovstvím Evropy nebo světa,“ řekl Pávek.  

Jména sportů, které se blíží ekonomické pasti ale prozradit nechtěl. Údajně proto, že jim nechce ještě přitížit ve složité situaci.  

Splní slib?

ČSTV je majoritním akcionářem Sazky. Proto také ukrajuje největší balík z výtěžku, který má mířit na český sport. Milionů od Sazky ale každoročně ubývá.    

„ČSTV za rok 2009 dostalo ony 4 splátky, což je něco přes 95 milionů korun, a do sdružených subjektů šlo více než 50 milionů korun,“ upřesnil Pávek.  

Dříve se ze Sazky rozdělovalo zhruba 660 milionů korun pro ČSTV. Z toho si 600 milionů rozdělily svazy a tělovýchovné jednoty. 

„Kdyby bylo 12 splátek, byl by rozdíl o něco větší. A samozřejmě bývaly doby, kdy i 12 splátek bylo vyšších,“ říká ekonomický ředitel ČSTV, který stále věří, že Sazka splní slib a do konce roku pošle zbývajících téměř 200 milionů korun plánovaných pro letošní rok.  

Kritici ČSTV

I na Strahově se ale kupí pochyby, jestli Sazka v budoucnu bude moci podporovat český sport a veškerý výtěžek nepadne pouze na splátky za libeňskou halu.   

„Bylo by samozřejmě na řadě další utahování opasků. Pak je ale otázka, kdo by byl schopen který opasek zatáhnout tak, aby se na něm sám neoběsil,“ glosuje Pávek.  

Horové scénáře se kupí a kritiků současného vedení ČSTV přibývá. Velmi silně se minulý týden ozval i bývalý eurokomisař a současný šéf ragbyové unie Pavel Telička. Vadí mu nejen klesající dotace, ale i nespolehlivost, se kterou jsou finance vypláceny.  

„Dostanete informaci na lednovém a únorovém sezení sekretářů, že do té a té doby přijde první, druhá nebo kolikátá splátka. Pak dostanete informaci, že jich přijde šest nebo osm najednou a nakonec nepřijde vůbec nic,“ řekl Pavel Telička pro Český rozhlas.

Kvalita sportu

Úbytek peněz se podle něj také už projevil na kvalitě českého sportu.  

„Když se podíváme na jednotlivá sportovní odvětví a na výsledky České republiky, tak si myslím, že je velmi málo těch, kde je nějaká vzestupná tendence,“ tvrdí Telička a pokračuje: 

„Celkově se dá říci, že se začíná promítat důsledky velmi nekoncepčního fungování příslušných institucí ať už je to z jedné strany ČSTV a z druhé strany vládních institucí. Myslím si, že ta situace se bude spíše prohlubovat.“  

Český svaz tělesné výchovy čeká v dubnu volební valná hromada. Současný šéf Vladimír Srb už v minulosti avizoval, že kandidovat nehodlá.  

Podle informací Českého rozhlasu by některé svazy a tělovýchovné jednoty rádi viděli v čele právě Teličku. Potvrzuje to i předseda regionálního sdružení ČSTV ve Vsetíně Robert Filgas.  

Telička do čela?

„Podle mého názoru je to člověk na svém místě, protože co já chodím na valné hromady a slyším jeho vystoupení, tak se staví na tu správnou stranu a chtěl by v tom udělat pořádek,“ myslí si Filgas s tím, že podpora volitelů by prý nebyla malá: 

„Volby jsou tajné a v tajných volbách věřím, že dostane dost ve svazové komoře velkou podporu. Co se týká regionů, myslím si, že tři čtvrtiny z nich budou pro.“  

Sám Telička Českému rozhlasu řekl, že si nemyslí, že by vzhledem ke své pracovní vytíženosti měl stát v čele této instituce. Nepopřel ale, že ho již některá sdružení kontaktovala. 

„Těch mejlů, co dostávám od různých svazů a od různých regionálních sdružení, téměř s výzvou, abych kandidoval na tu či onu funkci, svědčí o tom, že situace zasahuje de facto celý český sport a českou tělovýchovu.“  

Ve sportovních kuloárech se dál mluví například o současném místopředsedovi Pavlu Kořanovi, Vladimíru Šimíčkovi nebo například o šéfovi českého tenisu a bývalém náměstku ministra školství Ivo Kaderkovi.  

Zaznívají ale i hlasy, že osoba příštího šéfa ČSTV není vůbec důležitá. Bez podpory státu totiž situace kolem Sazky prý beztak žádné řešení nemá.

Ondřej Suchan, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme