Český stolní tenis zaspal dobu, ale výkony mládeže slibují skvělou budoucnost

Český stolní tenis už sice ve světě nemá takové jméno jako v polovině 20. století, ale talenty tohoto dynamického sportu se v malé zemi ve střední Evropě stále objevují. Mezi juniory je David Reitšpies evropskou jedničkou a Tomáš Polanský vybojoval na mistrovství Evropy kadetů 3 zlaté medaile.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stolní tenistka Renata Štrbíková

Stolní tenistka Renata Štrbíková | Foto: František Zálewský

Doba, kdy patřilo Československo ve stolním tenisu ke světovým velmocím už je dávno pryč, ale na druhou stranu je nutné říct, že se dnes ping pong rozšířil prakticky do všech koutů světa. Mezinárodní federace stolního tenisu má 218 členských států, víc - 219 už jich má jen volejbal. Takže konkurence je obrovská.

„Ta výkonnost těch hráčů je celosvětová a je hrozně těžké se prosadit. Za dob bývalého Československa dominovalo v Evropě 5 – 6 států a ostatní státy neměly šanci,“ vysvětluje předseda České asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český stolní tenis by rád navázal na úspěchy z minulého století

Z ping pongu se stal masový sport v pravém slova smyslu a hlavně Asii je až neuvěřitelně populární. Vždyť na olympiádě v Pekingu byl stolní tenis třetím nejsledovanějším sportem.
A i přes velký nápor sportovců z Asie se i v Evropě občas najde někdo, kdo dokáže držet krok s precizními sportovci z Číny nebo Japonska. Bohužel to ale zatím není nikdo z Čechů.

„My jsme trochu zaspali dobu tím, že to zázemí pro stolní tenis v České republice je velice špatné. Česká asociace stolního tenisu nemá vlastní halu pro přípravu, řada hráčů hraje v cizině a to skloubení tréninku a přípravy reprezentace je velice problematické. A pak jsou tu peníze, kdy český stát reprezentantům ve vrcholovém sportu moc nepřeje,“ mrzí Zbyňka Špačka, že v Čechách stolní tenisté nemají ideální podmínky na přípravu.

Lepší zázemí pro mladé naděje

Vizi ale má šéf českého ping pongu poměrně jasnou. „Já si to do budoucna přestavuji tak, že budeme mít jedno, dvě centra, kde budou hrát a trénovat všichni reprezentanti, kteří nežijí v zahraničí a hlavně ta mládež – juniorští reprezentanti, kteří jsou kandidáty té dospělé reprezentace.“

„Budou mít zázemí i ve škole, individuální studijní plán, budou mít 2-3 trenéry, kondičního trenéra i nějaké zdravotní zázemí. To je takový můj sen do nejbližší budoucnosti,“ naznačuje Zbyněk Špaček, že by cesta mezi elitu měla vést přes kvalitní práci s mládeží. Zároveň také dodává, že už dnes se mladí čeští stolní tenisté řadí mezi absolutní evropskou špičku.

Stolní tenista Dmitrij Prokopcov | Foto: František Zálewský

„Ve svých věkových kategoriích máme 2 nejlepší Evropany – v kadetech a v juniorech. V juniorech je David Reitšpies na příští sezonu evropskou jedničkou a Tomáš Polanský letos získal 3 zlaté medaile na mistrovství Evropy kadetů.“

A slova o vzestupu českého stolního tenisu potvrzuje i čerstvá bronzová medaile z evropského šampionátu v rakouském Schwechatu, kterou vybojovalo družtsvo žen, za které hraje i jedna z nejlepších Evropanek Iveta Vacenovská.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme