Češky touží v 'trojkovém' basketbalu na Evropských hrách po medaili

Málokterá hra zaznamenává tak prudký nárůst popularity jako basketbal 3x3. Sportovní podoba jinak známého streetballu má už téměř jistou účast na olympijských hrách v Tokiu a uspět by tam chtělo také české kvarteto basketbalistek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češkám dělaly problém vysoké Ukrajinky i vlastní střelba z dlouhé vzdálenosti | Foto: Michal Jurman

Na probíhajících Evropských hrách, má česká čtveřice hned dva hlavní cíle. Získat medaili a také napravit pověst českého ženského basketbalu, který na nedávném evropském šampionátu přišel o olympijskou nominaci do Ria.

Jen coby kamenem dohodil od pobřeží Kaspického moře, potí krev za 40-ti stupňových teplot dvě trojice ženských týmů. Češky v úvodním duelu Evropských her nastoupily proti Ukrajinkám a je na nich patrná jistá nesehranost.

„Měly jsme k dispozici pouze jeden koš ve vesnici, protože druhý je urvaný. Navíc byl k dispozici balon sedmička a my hrajeme se šestkou,“ popisuje Veronika Vlková těžké podmínky, které předcházely v Ázerbájdžánu vstupu do turnaje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češky touží v ‚trojkovém‘ basketbalu na Evropských hrách po medaili. Na mistrovství světa nám těsně unikla, říká trenérka Michaela Uhrová

Trenérka Michaela Uhrová křičí na své svěřenkyně z hlediště mezi fanoušky, co to jde, protože v tzv. trojkovém basketbale na jeden koš, nesmí trenér udělovat pokyny přímo na hřišti.

„Kdyby přijely bez přípravy tři holky z reprezentace, tak budou mít velký problém vyhrát. Je to mnohem víc fyzicky náročnější než basketbal,“ říká bývalá reprezentantka v klasickém pětkovém basketbale.

Uhrová by ráda v Baku zaútočila na medaile, které by po nedávném výpadku českých žen na klasickém evropském šampionátu trochu rozptýlily chmury nad kvalitou a budoucností této hry u nás.

Ani tým Uhrové ale nedokázal na úvod turnaje vybojovat uklidňující výhru. Za silného větru neudržel vedení a s Ukrajinkami prohrál 11:15.

„Chtěla jsem určitě první zápas vyhrát, ale vzhledem k tomu, že postupují všechny čtyři týmy, tak to není žádná tragédie,“ uklidňuje své spoluhráčky Vlková, která ví, že úvodní duely s Ukrajinou, Belgií a Tureckem jsou spíše, jak se říká, na rozehrání.

Do Baku už navíc dorazila týmu podpora i od klasické ženské reprezentace. „Některé holky nám napsaly a popřály hodně štěstí.“

Nejen výsledkové tabule basketbalu 3x3 lákají čím dál více fanoušků | Foto: Michal Jurman

Na olympiádu do Ria česká reprezentace z ME nepostoupila a naopak právě trojkový basketbal v sobě má už nyní obrovský olympijský potenciál. V Tokiu za pět let by už neměl chybět a o to více důvodů, aby se o něj začaly pomalu zajímat i členky pětkové reprezentace.

„Jsem v kontaktu s Evou Vítečkovou a všechno rozebereme. Pětkový i trojkový basketbal,“ upozorňuje Michaela Uhrová, že i legendární Eva Vítečková, která letos ukončila kariéru, už jí pomáhá svými postřehy v trojkové reprezentaci v pozici jakési neoficiální asistentky na telefonu.

„Už by to chtělo placku. Vloni na mistrovství světa v Moskvě nám to uteklo o fous, když jsme byly čtvrtý.

Zůstává i přes úvodní nezdar optimisticky naladěná Uhrová, která ví, že i případný úspěch na Evropských hrách by pro ni znamenal ještě větší zájem českých hráček o reprezentaci právě v trojkovém basketbalu.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme