Českým basketbalistům nestačil proti Švýcarům ani drtivý závěr

Čeští basketbalisté přišli v posledním kvalifikačním utkání divize B mistrovství Evropy o neporazitelnost. Nic to ale nemění na tom, že i přes prohru se Švýcarskem 64:65, skončili na prvním místě. Příští rok tak národní tým bude moci z výhodnější pozice bojovat o postup na evropský šampionát, který v roce 2013 pořádá Slovinsko. Díky pěti výhrám totiž budou mít lepší pozici při nasazování do losovacích košů.

Basketbalisté Šývcarska se radují z výhry nad Českem

Basketbalisté Šývcarska se radují z výhry nad Českem | Zdroj: ČTK

Ne nadarmo už v prvním vzájemném střetnutí Čechů se Švýcary muselo o vítězi rozhodnout až prodloužení, ve kterém se nakonec radovali čeští basketbalisté. Tentokrát ovšem tolik štěstí neměli.

Úvodní rozskok sice nejlepší střelec v bílém dresu Pavel Houška vyhrál, ale od té doby tahal český národní tým za kratší konec. Kouči Pavlu Budínskému tak nezbývalo než soupeři po utkání pogratulovat.

00:00 / 00:00

„Švýcarsko ukázalo svoje kvality, větší basketbalovost a vyzrálost, mnohem větší balanc mezi útokem a obranou. My jsme nebyli v optimální pohodě, trochu jsme se trápili v útoku. Aktivita a snaha se mému týmu asi nedá vyčíst, nicméně Švýcaři hráli vysokoprocentní basketbal,“ naráží reprezentační trenér na fakt, že hráči helvétského kříže udrželi po celý zápas vysoké procento úspěšnosti střelby z pole.

Pro vývoj utkání zdálo se být rozhodující dvanácti bodové manko, které nabrali Češi na začátku poslední čtvrtiny. Po oddechovém čase ale nastoupili na děčínskou palubovku jako vyměnění a začali náskok soupeře umazávat.

Jednoduchý návod přidal pivot Pavel Houška. „Trenér říkal, že do toho musíme dát úplně všechno, byla to poslední čtvrtina, poslední utkání. Už jsme neměli co ztratit, takže jsme do toho dali všechny možné síly. Ale Švýcaři si to dokázali pohlídat.“

Stíhací jízda se zadrhla až šestnáct vteřin před koncem, kdy byl rozdíl ve skóre pouhý bod. Na tahu byli Švýcaři, kteří měli míč v držení, ale ne dlouho. Skvělým obraným zákrokem se totiž k balónu dostali Češi, kterým zbývalo ještě necelých třináct vteřin na zakončení. To na sebe vzal jednadvacetiletý rozehrávač Jakub Kudláček, ale střelu z hranice trestného hodu minul.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít