Čeští autokrosaři se prosadili v rámci ME v Nové Pace

Autokros patří z českého pohledu k nejúspěšnějším motoristickým odvětvím. Potvrdil to víkendový svátek v Nové Pace. Na trati ve Štikovské rokli naši jezdci hned třikrát vystoupili na stupeň nejvyšší. Navíc se ukazuje, že talentovaní závodníci rozhodně ve startovním poli nechybí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný Onřej Musil (uprostřed) se raduje z vítězství | Zdroj: ČTK

Vyhrát mistrovství Evropy a závod v Nové Pace. Možná to zní nadneseně, ale právě tyto triumfy považují autokrosaři za největší. I proto mrzí, když nemohou o stupně vítězů ve Štikovské rokli bojovat.

„Tady je vždycky velké množství diváků a jezdců. Dobré umístění je víc vidět, ale i to špatné je zde samozřejmě vidět víc,“ uvedl věčný mladík Jaroslav Hošek. Mimochodem, letos oslavil šedesáté sedmé narozeniny a v průběžné klasifikaci mistrovství Evropy mu patří jedenáctá příčka.

Nedělní závod nejsilnější kubatury superbuggy svědčil Ladislavu Hanákovi. Dojel si pro zlatý věnec. O triumfu rozhodl v poslední zatáčce, kdy předjel Nizozemce Alberse. Třetí navíc skončil Petr Turek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autokrosový závod ME v Nové Pace přinesl opět úspěchy českých jezdů

„Já už jsem byl v jedné fázi smířený s tím třetím místem, protože se na mě tlačil Olivier Dufour a nechtěl jsem přijít o stupně vítězů. Pak se naskytla šance a povedlo se to, bylo to o štěstí. Mám za sebou v podstatě jenom tři závody ve velké třídě a tím pádem první vítězném vůbec,“ radoval se Ladislav Hanák.

Průběžné klasifikaci vévodí Němec Bernd Stube před Petry Bartošem a Turkem. Slabším šestnáctistovkám kraloval Ondřej Musil.

„My jsme to věděli vždycky, že na to máme. Ve Francii jsem měl nepříjemnou nehodu. Převrátil jsem si palec a v Litvě opět. Takže my jsme zatím nemohli předvést, co v nás ve skutečnosti je. Tady jsem fungoval na sto procent já i auto,“ říká Ondřej Musil. Aktuálně je druhý.

Václav Fejfar doplatil na přílišnou agresivitu soupeře

Velké drama nabídl i souboj kategorie Touring Autokros. Řeč je o plechových speciálech. Největší zklamání zažil domácí Václav Fejfar. Doslova ho sestřelil Maďar Tamáš Karai a po zásluze byl diskvalifikován.

„Soupeř mě ze zadu ‚napích‘, sundal mi gumu a to už se pak nedalo závodit. Já to nedělám, rány nedávám, bylo to asi nesportovní,“ posteskl si Václav Fejfar, třetí muž letošního evropského seriálu.

Ve Štikovské rokli ho nahradili druhý Jan Batoš a třetí Ivoš Mahr. A nejmladší jezdci kategorie junior buggy? Hvězdou nedělního odpoledne byl teprve patnáctiletý Jakub Kubíček. Poklonu složil především divákům.

„Když vám lidé fandí, tak je to ještě lepší. Já měl ve finále štěstí a to víceméně rozhodlo. Chvíli jsme se přetlačovali a naštěstí mi to vyšlo. Nešel jsem do svodidel a pak už jsem se jenom modlil, aby to dojelo. Auto vydrželo a pak už to bylo jenom na mně a já naštěstí vyhrál, takže skvělé,“ uvedl Jakub Kubíček.

Ten by v nadcházející sezóně chtěl zasáhnout do nejsilnější divize. Jeho, jako nejmladšího, bude od nejstaršího Jaroslava Hoška dělit neuvěřitelných dvaapadesát let.

Pavel Petr, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme