Čeští basketbalisté díky skvělému závěru přehráli na ME Polsko 69:68

Čeští basketbalisté slaví na mistrovství Evropy ve Slovinsku první vítězství. O těsné výhře 69:68 nad výběrem Polska rozhodl tříbodovým hodem ze závěrečných vteřin utkání Luboš Bartoň. Svěřenci trenéra Budínského tak výrazně vylepšili své postavení ve skupině D.

Jan Veselý se probíjí obranou soupeře během utkání mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Polskem | Zdroj: ČTK

Českému týmu dával naději na dobrý výsledek v utkání proti Polsku kvalitní výkon ze středečního duelu s domácím Slovinskem, ve kterém Češi podlehli favorizovanému soupeři těsně o dva body. O první výhru usiloval také polský soupeř. Ten v prvním turnajovém klání podlehl Gruzii.

Základní pětice Čechů byla téměř stejná jako ve zmiňovaném zápase se Slovinci, jedinou změnou bylo nasazení Houšky místo Bartoně.

00:00 / 00:00

Reportér Michal Jurman komentuje závěr utkání mezi Českem a Polskem na evropském šampionátu basketbalistů

Úvod Čechům nevyšel

Vstup do utkání mělo lepší Polsko, které hned v úvodu využilo nervózní hry svého soupeře. Českému celku nefungovala obranná fáze a už po pěti minutách hry si musel kouč Budínský svolat hráče během oddechového času. Na výsledek první čtvrtiny to však pozitivní vliv rozhodně nemělo, polský tým totiž po první části hry vedl jednoznačně 25:12.

Až ve druhé desetiminutovce zaznamenali Češi zlepšení, díky kterému postupně smazávali hrozivou třináctibodovou ztrátu. Především díky výbornému výkonu Jana Veselého dokázal český tým do poločasové přestávky snížit na 34:38.

Ve třetí čtvrtině Češi výrazně zpřesnili střelbu a bodově se na svého soupeře dotáhli. Výrazně jim k tomu přispěla dobrá obrana Marcina Gortata, největší hvězdy polského výběru. Před závěrečnou částí hry dokonce svítilo na výsledkové tabuli skóre 50:49 pro Česko.

Hrdinou se stal Bartoň

Závěrečná čtvrtina zápasu nabídla divákům velké drama. Ještě pět minut před koncem byl průběžný výsledek vyrovnaný, poté se ale Poláci dokázali mírným bodovým odskočením svému soupeři přiblížit vítězství. Jenže český celek našel ve svých řadách spasitele. Stal se jím Luboš Bartoň, který minutu před vypršením hrací doby nejprve snížil na rozdíl dvou košů.

Šanci na vyrovnání měl poté Veselý, 10 sekund před koncem ale proměnil jen jednu šestku, a tak mělo Polsko výhru na dosah. Stejně jako Veselý se však 8 vteřin před závěrečnou sirénou prezentoval také Lampe. V posledních sekundách se tak stal hrdinou zápasu již zmiňovaný Bartoň, jenž tříbodovým pokusem zajistil svému týmu vítězství 69:68.

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina C:
ČR - Polsko 69:68 (12:25, 34:38, 50:49)

Nejvíce bodů: Veselý 23, Satoranský a Bartoň po 10, Pumprla 8 - Igněrski 17, Lampe 14, Kelati 10. Fauly: 15:15. Trestné hody: 15/11 - 14/8. Trojky: 2:6.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít