Čeští basketbalisté prohráli se Srbskem ve čtvrtfinále evropského šampionátu 75:89

Čeští basketbalisté po historickém postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy prohráli v utkání o postup do semifinále se Sbrskem 75:89, když byli až do závěrečné čtvrtiny vyrovnaným soupeřem. Čeká je tak boj o 5. až 8. místo. Prvním soupeřem bude poražený z duelu Itálie - Litva.

Čeští basketbalisté prohráli ve čtvrtfinále ME se Srbskem a čeká je boj o 5. až 8. místo | Zdroj: Reuters

V úvodních minutách kralovaly obrany. Z prvního útoku sice bodoval Pumprla, ale Srbsko hned odpovědělo. Na další koš se čekalo více jak dvě minuty. Srbové se soustředili hlavně na Veselého se Satoranským.

Zejména Veselý se nemohl vůbec dostat do hry. Střelbu tak na sebe vzali Benda se Schilbem a český tým odskočil v 5. minutě Srbsku na rozdíl sedmi bodů 12:5.

Ve druhé polovině první čtvrtiny se začal prosazovat i Veselý, který dal šest bodů v řadě, když těžil zejména z kvalitních přihrávek Bendy a Pumprly. Přesto dokázalo Srbsko český náskok stáhnout a první desetiminutovka skončila nerozhodně 21:21.

Čtvrtfinálový zápas mistrovství Evropy basketbalistů v Lille:
Srbsko - ČR 89:75 (21:21, 45:42, 67:63)
Nejvíce bodů: Erceg 20, Raduljica 16, Bjelica 14, Teodosič 12 - Veselý 23, Satoranský 20, Schilb 11. Rozhodčí: Christodulu (Řec.), Latiševs (Lot.), Mogulkoc (Tur.). Fauly: 21:21. Trestné hody: 24/20 - 18/13. Trojky: 7:6. Doskoky: 33:29.

Na začátku druhé čtvrtiny se prosadila jedna z největších srbských hvězd Raduljica a český tým prohrával 23:27. Houška sice trojkou vrátil na chvilku Čechy do jednobodového vedení, ale v polovině druhé čtvrtiny vedlo Srbsko 32:28.

Tři minuty před přestávkou dvakrát bodoval Hruban, ve druhém případě úspěšně střílel za tři body a vyrovnal na 36:36. Vedení vrátil Srbům také úspěšnou trojkou Erceg, který se rozehrál k výbornému výkonu a byl nejlepším střelcem Srbska v utkání. Po prvním poločase byli nakonec šťastnější Srbové - 45:42.

Ve třetí části se odskočilo Srbsko na rozdíl 7 bodů, i když se začal střelecky prosazovat Satoranský. Dvakrát trefil za tři body, ale soupeř dokázal vždy odpovědět. V polovině třetí čtvrtiny navíc Srbsko zvýšilo náskok na 10 bodů.

Závěr třetí části ale čeští bojovníci zvládli. Zejména díky vynikajícímu Satoranskému šli do závěrečné čtvrtiny pouze se čtyřbodovou ztrátou – 63:67.

Tomáš Satoranský patřil s Janem Veselým k největším tahounům českého týmu, na postup do semifinále to ale nestačilo | Foto: ČTK/AP

Závěrečnou část odstartovali Srbové velice dobře, hlavně Teodošič byl k neudržení a brzy navýšil rozdíl na 11 bodů. V českém týmu odpověděl ve druhém poločase výborný Satoranský, který nutil soupeře k faulům a dostával se i do úspěšné koncovky.

Závěr zápasu si však zkušení Srbové pohlídali. Tři minuty před koncem proměnili dva trojkové pokusy a rázem odskočili na rozdíl 15 bodů. Český tým tak do semifinále nepostoupil. Čeká ho utkání o 5. až 8. místo s poraženým týmem ze souboje Itálie – Litva.

Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít