Čeští curleři vyhráli nad do té chvíle suverénními korejskými profesionály

Čeští reprezentanti v curlingu hrají v těchto dnech v německém Füssenu o historický postup na olympijské hry. V dodatečném turnaji o účast na Hrách v Soči dopoledne podlehli 5:7 Francii, poté však zvládli souboj nervů, taktiky, citu v ruce i fyzické výdrže proti Korejcům a zvítězili 10:4. Přitom se jednalo o nerovný duel českých amatérů proti asijským profesionálům, kteří ale také mají své slabiny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skip Jiří Snítil při souboji o bronz s Dánskem. Mistrovství Evropy v curlingu

Skip Jiří Snítil při souboji o bronz s Dánskem. Mistrovství Evropy v curlingu | Zdroj: ČTK

„Asijské týmy jsou známé tím, že mají perfektní techniku odhozu. Jsou to profesionálové, hodně trénují a mají dost času na trénink techniky. Většinou jsou to mladí hráči, jejichž technické provedení je téměř dokonalé. Z toho vyplývá, že je jejich procentuální úspěšnost velmi vysoká,“ říkal před soubojem s Korejci skip českého týmu Jiří Snítil.

Aby vynikl kontrast, můžeme dodat, že jemu bude těsně po Hrách v Soči 39 let a spolu se svými kolegy z českého týmu střídá reprezentaci své země s docházkou do zaměstnání. To Korejci neznají, věnují se výhradně curlingu, na přípravu mají více času i peněz, spolupracují s kanadskými trenéry a v dodatečné olympijské kvalifikaci je to zatím znát. Jako jediný z osmi účastníků všechny čtyři dosavadní zápasy vyhráli, každý z ostatních týmů má nejméně dvě porážky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští curleři před zápasem s Koreou v kvalifikaci o olympijské hry v Soči

„Samozřejmě víme, že zatím neprohráli. Asijské týmy jsou specifické tím, že mají na vysoké úrovni technické zvládnutí činností na ledě. Jsou pro nás nečitelní, ale máme s nimi spíš aktivnější bilanci. S evropskými týmy se potkáváme několikrát za sezonu, s těmi se navzájem známe. Asiaty potkáme jenom na mistrovství světa, pokud se tam dostaneme,“ vysvětloval další český reprezentant Marek Vydra, ale jak dodal Jiří Snítil, nečitelnost soupeře a to, že se s ním Češi často nepotkávají, není v curlingu tím největším problémem.

„Některé země považují přípravu na soupeře za klíčovou, hodně studují soupeře, dělají si statistiky s jejich procentuální úspěšností a hodně se koukají na jejich video. My se soustředíme spíš na svůj výkon, zaměřujeme se na to, abychom hráli dobře. Na druhou stranu je dobré se podívat na video, než začnete s někým hrát. Díky internetu to dneska není až takový problém.“

A tak to před zápasem s Jižní Koreou udělali také čeští reprezentanti a nahlédli i do zmíněných statistik, kde objevili, že Korejci měli třeba v dopoledním zápase proti Novému Zélandu třiadevadesátiprocentní úspěšnost, co se odhozených kamenů týče. To je číslo, které signalizuje skoro curlingovou dokonalost. Jen pro srovnání Francouzi dopoledne porazili Čechy i s úspěšností 75 procent.

Ale v curlingu víc než kde jinde platí, že z minulých výsledků se žít nedá a forma může být velmi vrtkavá. I profesionálové z Koreje jsou proto k poražení, zvlášť pokud Češi využijí slabinu, která vyplývá z povahy Asiatů.

„Pokud mají nějakou slabinu, pak je to v citu pro situaci. Občas mají tendenci vybrat řešení, které sice dokonale zahrají, ale není ideální. Mají naučené nějaké stereotypy, a pokud se dostanou do složitější situace, na kterou nejsou zvyklí, tak to nejsou schopní úplně dobře řešit.“

Jinak řečeno Korejci jsou při curlingu jako i v jiných oborech pracovití a precizní, ale dělá jim problémy improvizace.

Jan Kaliba, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme