Čeští horolezci zachránili kolegu, ale tragédie na Broad Peaku je neminula

Dostali Hlavní cenu Fair play, ale svůj čin považují za samozřejmý. Ostatně jako ostatní, kteří zahodí vlastní ambice a pomohou jiným. Horolezci Vít Auermüller a Antonín Bělík loni nevystoupili na osmitisícovku Broad Peak, protože zachraňovali zraněného lezce z Tchaj-wanu. Dnes, když je ocenil Český olympijský výbor, ale vytanuly i mnohem nepříjemnější vzpomínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezci Antonín Bělík (vlevo) a Vít Auermüller s hlavní cenou za čin na vyhlášení cen Českého klubu fair play za rok 2012.JPG

Horolezci Antonín Bělík (vlevo) a Vít Auermüller s hlavní cenou za čin na vyhlášení cen Českého klubu fair play za rok 2012.JPG | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Místo útoku na vrchol v nadmořské výšce 8047 metrů přišel dřívější, neplánovaný sestup. Oba Češi zdolávali horu, když si Antonín Bělík všiml, že jeden z Tchaj-wanců, který se snažil o totéž, 200 metrů padá dolů. Vydal se k němu a po chvilce dorazil i Vít Auermüller.

„V těch vysokých horách číhá nebezpečí na každém kroku, takže se s tím musí určitě počítat,“ říká Vít Auermüller. A popisuje, jak mladému potlučenému horolezci, navíc s výškovou nemocí, pomáhali.

„Naštěstí byl ještě v takovém stavu, že se mohl pomalu pohybovat, i když tam byl náročný terén a prudký a zledovatělý svah. Uvázali jsme si ho mezi sebe na smyčky, první šel vpředu, druhý vzadu a vysekávali jsme mu stupy. Pomáhali jsme mu dávat nohy dolů a pomalu jsme takhle slezli do čtvrtého tábora."

Přehrát

00:00 / 00:00

S oceněnými horolezci mluvil na předávání cen fair play Tomáš Kohout

Tam ho předali výškovému nosiči. Vlastní ambice Čechů šly stranou, ani jeden z nich vrchol nepokořil. „Samozřejmě mě to mrzí, ale v tom okamžiku o tom člověk vůbec neuvažuje,“ svěřuje se Vít Auermüller, který přemýšlel, jestli se kdy na osmitisícovku ještě podívá. V té situaci by se ale zase zachoval stejně. Antonín Bělík pokus vzdal po chvilce a ve výškovém táboře vyhlížel parťačku Zuzanu Hofmannovou, která se měla vrátit jako první česká pokořitelka Broad Peaku.

„Pak jsem si ještě říkal, že alespoň dřív uvařím čaj pro Zuzku. Přijde, bude pohoda. Tak jsem vařil, vařil a pak jsem jen čekal a čekal. To je celé.“ Zuzany Hofmannové se ale čeští horolezci nedočkali. „Bohužel to je nebezpečí těchto expedic. Může to dopadnout i takhle. Může to být život za život,“ smutně přikývl na slova Víta Auermüllera Antonín Bělík.

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme