Čeští kajakáři vládnou světu, opanovali mistrovsví Austrálie i Oceánie

Čeští kajakáři jsou teď na planetě Zemi nejlepší. Ve vodním slalomu nejde o žádnou nadsázku. Nejen že je Jiří Prskavec úřadujícím mistrem světa, ale jeho parťáci z pražského USK Vít Přindiš a Vavřinec Hradilek vyhráli v Austrálii první dva silně obsazené závody letošní olympijské sezóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující mistr světa v kajaku Jiří Prskavec | Foto: David Koubek

„Výsledek mě těší. Je to dobrá vizitka toho, že mi to jezdí a nová loď mi sedí. Natrénoval jsem podstatný objem na podzim a doufám, že z něj budu následující měsíce těžit,“ říká po Skypu vítěz Australian Open Vít Přindiš.

A radost má pochopitelně také Vavřinec Hradilek, který na stejném olympijském kanálu v Penrithu vyhrál pro změnu otevřené mistrovství Oceánie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Australském Penrithu kralovali čeští kajakáři na mistrovství Austrálie a Oceánie

„Měl jsem radost především z vítězné jízdy. Přece jen, pro mě je být mistr Oceánie něco speciálního. Podařilo se mi to už podruhé a rozhodně to je jeden z nejvtipnějších titulů, co mám,“ dodává Hradilek.

Mistr Oceánie Hradilek a mistr Austrálie Přindiš zní skutečně podivuhodně, ale letos to jsou cenné tituly, protože na obou závodech chyběli z elitní patnáctky světového žebříčku jen čtyři kajakáři. Zároveň ale Přindiš s Hradilkem výsledky relativizují a nepřeceňují.

„Jenom domácí Australani šli do závodu stoprocentně připraveni. Bavil jsem se s ostatními závodníky, a všichni šli z plného tréninku,“ upozorňuje Vít Přindiš.

„Nějakým způsobem to reflektuje to, že jezdíme správně a trénujeme dobře. Z toho jsem měl radost. Na druhou stranu ani neúspěch by mě nerozhodil, snažím se nepodléhat úspěchu,“ dodává Hradilek.

Úspěch to byl pro český kajak na šampionátu Oceánie velký. Vítěze Hradilka totiž v popředí výsledkové listiny doplnili třetí Přindiš, čtvrtý Tunka a pátý Prskavec.

„Čtyři Češi v první pětce, to je úžasný. Lidi za námi chodili a ptali se, jestli jsme si z toho udělali české mistrovství,“ doplňuje Vít Přindiš.

Na tom nejsledovanějším závodě roku v olympijském Riu se podobná exhibice českých kajakářů opakovat nemůže. Podle kvalifikačních kritérií smí každou zemi reprezentovat v každé kategorii maximálně jedna loď, která v Česku vzejde ze čtyř dubnových nominačních závodů a květnového mistrovství Evropy.

A protože také z dalších silných států dorazí do Brazílie jediný kajakář, může se pro Čechy zdát obtížnější se na olympijské hry vůbec dostat, než tam pak získat medaili.

„To je hodně diskutabilní. Deset nejlepších závodníků tam bude a vyjet si medaili bude hodně těžké,“ oponuje trochu Vavřinec Hradilek. Jedno mají ale všichni čeští kajakáři společné, možnost o olympijskou medaili alespoň bojovat by pochopitelně nejradši získali sami pro sebe.

Jan Suchan, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme