Čeští plavci pracují i na psychice, brzy budou útočit na limity pro OH

Na mistrovství světa v krátkém bazénu si před týdnem někteří čeští plavci potvrdili, že se mohou směle měřit s nejužší světovou špičkou. Potvrdit to chtějí už na jaře příštího roku, kdy se začne bojovat o olympijské limity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simona Baumrtová v dějišti plaveckého ME 2014 | Foto: Michal Jurman

„Kdyby se to povedlo už na dánském mistrovství, spadl by mi kámen ze srdce a byla bych relativně klidná,“ vyhlíží národní šampionát v Dánsku česká znakařka Simona Baumrtová.

Dvojnásobná finalistka z nedávného světového šampionátu se rozhodla zpestřit si nadcházející rok přípravou s plaveckým klubem z Aalborgu a doufá, že tím zažene nejen dosavadní tréninkový stereotyp, ale také posílí svoji psychiku.

Právě psychika ji letos několikrát v rozhodujících momentech vrcholných závodů nepodržela a rozhodně v tomto ohledu nebyla sama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se plavci těší na příští sezónu zjišťoval Michal Jurman

„Kratší polohovky byly horší, dvoustovka byla špatná, s tou nejsem spokojená, ale dvoustovka kraulem byla dobrá, takže si myslím, že na krátkou polohovku udělala něco špatně psychika a hlava,“ plánuje zaměřit se více na mentální přípravu také Barbora Závadová.

Sedmá žena z letošního mistrovství světa se po dvouleté odmlce vrátila opět mezi světovou špičku. Vzestup formy chce potvrdit hlavně příští rok na MS v dlouhém bazénu, který jí vždy vyhovoval více než třeba ten, ve kterém se konal v Dauhá letošní světový šampionát.

„Pořád tvrdím, že olympiáda se na krátkém bazénu prostě neplave. Kdyby takovéhle výsledky byly v roce 2015 na ‚dlouhém světě‘, kam se ještě musím kvalifikovat, tak budu jásat,“ nepřeceňuje své 14. místo z MS v krátkém bazénu v katarském Dauhá Jan Šefl.

Pro něj jsou ale výkony minimálně ze zimní sezóny jakýmsi nakopnutím, na které podobně jako třeba Závadová čekal plzeňský plavec už dlouho.

Nadějný Micka

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v sezóně olympijské kvalifikace nebude příliš prostoru na experimenty, u českých plavců to zdá se tak úplně platit nebude. A nepůjde jen o dánskou tréninkovou misi Baumrtové.

„Štafeta mužů na čtyřikrát 200 metrů volný způsob se plavala s výhledem na MS v Kazani, kde by se kluci mohli pokusit o přímou nominaci na OH, pokud se jim podaří umístit do 12. místa,“ vysvětluje reprezentační trenér Vlastimír Perna.

I touto cestou se totiž mohou mladí čeští plavci motivovat k osobním maximům. A že důraz vedení reprezentace na začleňování mladých juniorů do A-týmu padá na úrodnou půdu, prokázal už v Londýně 2012 tehdy vůbec nejmladší český olympionik Jan Micka.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme