Čeští plavci si v Chartres za čtyři dny podmanili doslova celou Evropu

Kdyby se volila anketa o sportovního skokana roku, zcela jistě by ji v dozvucích posledního týdne vyhráli čeští plavci. Za jediný rok dokázali navýšit zisk medailí z mistrovství Evropy v krátkém bazénu z jediné až na celých sedm, a vybudovali si tak respekt, o kterém se jim mohlo nedávno pouze zdát. Respekt, který je ale zároveň i nepříjemně zavazujícím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyři ze sedmi českých medailí vybojovala na ME Simona Baumrtová (vpravo) | Foto: Michal Jurman

„Prožíval jsem to s třesoucíma se rukama, takže všechno, co jsem si zapsal, mám hodně kostrbatým písmem,“ popisuje reprezentační trenér Vlastimír Perna chvíle, které mu jeho svěřenci na skončeném evropském šampionátu v Chartres připravili.

Když bylo dobojováno, čísla, která se objevila v tabulkách celkového hodnocení států, vypadala nakonec opravdu neuvěřitelně. Během čtyř dnů dokázala reprezentace ve Francii překonat dvaadvacet seniorských a čtyři dorostenecké české rekordy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští plavci překvapili v Chartres celou Evropu, nový trenér Perna si připsal skvělý úspěch

A co víc. Ze čtrnácti účastí ve finále se Češi hned sedmkrát radovali ze zisku medaile. Touto padesátiprocentní úspěšností se nemohou chlubit ani historicky mnohem větší plavecké velmoci.

„Krásný zážitek mám ze závěrečného fotografování po skončení mistrovství Evropy. Přišli všichni, i němečtí plavci s trenéry, potřebovali jsme pomoct, aby nás vyfotili. Dali jsme jim svoje foťáky, a oni když nás fotili, tleskali,“ přibližuje Perna emoce, které české plavce po skončení šampionátu zastihly mnohé hodně nepřipravené.

Některým ztuhl usměv na rtech na několik hodin, jiní se rovnou brodili v slzách štěstí. Úspěch českého plavání na mistrovství Evropy je neoddiskutovatelný, na druhé straně ale také zavazující. A to možná více, než by bylo všem včetně trenéra, který vede tým teprve od olympiády v Londýně, příjemné.

„Provaz si kupovat nebudu, budu jen doufat, že se dočkáme nějakých podobných výsledků, anebo možná lepších,“ hledí Perna optimisticky k budoucnosti českého plavání, které udělalo v posledních dnech navzdory dlouhodobějšímu nezájmu většiny médií a co hůř, i sponzorů, pořádnou díru do světa. Tedy pardon, samozřejmě do Evropy. Mistrovství světa se koná v Istanbulu až v prosinci.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme