Čeští plavečtí mušketýři olympijskou pevnost nedobyli

Nebojovali za sebe, ale jeden za druhého. Řeč je o čtyřech plaveckých reprezentantech, kteří se na probíhajícím mistrovství světa postavili na start štafetového závodu na 4 x 200 metrů. Jejich enormní úsilí na hranici sebeobětování bylo nakonec vykoupeno zdánlivě danajským darem, 16. místem ze 16 štafet na startu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká plavecká štafeta Verner, Svoboda, Rubáček a Šefl (zleva) | Foto: Michal Jurman

Athos, Porthos, Aramis a samozřejmě d´Artagnan, či chcete-li převést do plavecké reality české reprezentace Šefl, Rubáček, Verner a Svoboda. Právě tato čtveřice si na plaveckém světovém šampionátu vytyčila ve štafetovém závodě za cíl sáhnout až na dno svých maximálních možností.

Dobýt případně olympijskou pevnost, která se pootevřela pro prvních 12 týmů, by pro české mušketýry bylo jakýmsi bonusem navíc. Zatímco olympijská pevnost tentokrát spolehlivě odolala, svůj první cíl si čeští plavci splnili beze zbytku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Šanghaji natáčel reportér Michal Jurman

"Mě to stálo všechno. Myslím, že i nějaké ty skryté rezervy, protože jsem úplně mrtvej," hodnotil svůj druhý štafetový úsek Michal Rubáček, který na světový šampionát přijel krátce po operaci slepého střeva.

Že si i jeho tři zbylí kumpáni vedli ve stylu hesla: "jeden za všechny, všichni za jednoho," dokazují i slova Jan Šefla.

"V té štafetě je to trochu něco jiného. Tam když to pokazím, tak jsem smutnej spíš za ty kluky než sám za sebe, takže jsem se do toho snažil dát maximum. Udělal jsem si osobák na dvoustovku kraula, ale myslel jsem, že nedoplavu, protože to bylo strašné. Odešly mi nohy, odešlo mi úplně všechno. Nechápu, jak může být světový rekord 42 sekund, což je ještě o deset sekund rychleji než já," popisuje své osobní utrpení vykoupené nejlepším časem na dvousetmetrové trati plzeňský motýlkář Jan Šefl.

Osobním rekordem na hranici možností se přitom blýsknul i nezkušenější český mušketýr Martin Verner.

"Zaplaval jsem prý čas 49,7, tak to je takový můj osobák. Asi jsem se nebál, protože jsem to docela rychle rozjel. Ten konec byl dost protrpěný. Jsem rád, že i když mě to dost bolelo, tak jsem to ještě doplaval," hodnotí pozitivně své vystoupení v rámci štafety plavec brněnské Komety.

O olympiádu se pokusí znovu na ME

Vernerův výkon byl navíc o to cennější, že jej v šanghajském bazénu docílil na dvousetmetrové trati coby specialista sprinter.

"To je na nich, aby se trochu zamysleli. Určitě to pojedeme v Antverpách na Evropě znova a budeme se pokoušet o tu olympiádu," dokazuje Martin Verner, že po vytvoření nového českého rekordu na trati 4x200 metrů, který ve světové konkurenci sice znamenal až poslední 16. místo, rozhodně čeští mušketýři hlavu nevěší a že už nyní chystají další společný útok na pevnost s názvem OH 2012.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme