Čeští ragbisté se chystají na zarputilé Němce

Českým ragbistům se zatím v Divizi 1B mistrovství Evropy výsledkově nedaří. Všechny tři zápasy prohráli. Změnit tuhle špatnou bilanci se pokusí v sobotu, jednoduché to ale mít nebudou. V Praze totiž nastoupí proti aktuálně vedoucímu Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ragbyový reprezentant Michal Jirman a Alexandr Colt z Moldávie v zápase ME divize 1B | Zdroj: ČTK

„Byť jsme ty zápasy prohrávali, a někdy prohráli i vyšším rozdílem, tak ten tým do poslední chvíle hraje, jakoby byl stav nerozhodnutý – bojuje a snaží si zachovat si svoji tvář. Vnitřní postoj hráčů a celého týmu je to nejpodstatnější a nejsilnější, co ten tým má,“ říká reprezentační trenér Martin Kafka.

Čeští ragbisté se sice dokázali v minulém dvouletém cyklu v Divizi 1B udržet, stálo je to ale dost úsilí. A podobné to bude i tentokrát, i když soutěž zatím není ani v polovině.

Výkony a výsledky národního týmu jsou hodně závislé na hráčích působících v zahraničí, kteří dodají mužstvu potřebnou kvalitu. Teď je ale několik krajánku zraněných, někteří navíc z různých důvodů nedorazili. Reprezentaci tak chybí asi devět ragbistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

S trenérem české ragbyové reprezentace Martinem Kafkou natáčel Mirko Vasić

„Ten rozdíl, když ty krajánky máme nebo nemáme, je velký. Na druhou stranu budou hrát víc hráči z ligy a budou mít větší možnost osahat si tu úroveň, ke které bychom se měli přiblížit. Doufejme, že se brzy uzdraví a budeme zase hrát v plné sestavě, což se nám už hodně dlouho nepodařilo,“ konstatuje Martin Kafka.

Reprezentační trenér tak musí hodně pracovat s hráči s domácí soutěže. A pro ty jsou mezinárodní zápasy obtížné vzhledem k okolnostem, jak v českých podmínkách na klubové úrovni trénují.

„Já se snažím s hráči pracovat tak, aby si zažili něco jiného, aby si vyzkoušeli hru, která stojí na principech moderního světového ragby. Snažím se o to, aby hráči zjistili, že když to zahrají dobře, tak to skutečně funguje," vysvětluje svou filozofii Kafka.

Jestli národní tým dokáže realizovat jeho myšlenky v praxi, se teď ukáže i proti Německu. To je v současné době o něco lepší než české mužstvo.

I když Martin Kafka říká. „Němci jsou na tom dlouhodobě, historicky a tradičně stejně jako my. Vždycky jsme byli vyrovnaní soupeři. Chvilku jsme hráli o skupinu výš my, teď hráli výš zase Němci.“

Němci jsou ve všech sportech známí svou buldočí povahou. A výjimkou není ani ragby. „Ta jejich zarputilost tma určitě je. Ten jejich způsob hry a přemýšlení je trochu více o nacvičených věcech než o hráčské kreativitě,“ popisuje Martin Kafka.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme