Čeští sledge hokejisté bojují na korejském MS o účast na paralympiádě

Jen 20 kilometrů od severokorejských hranic včera začalo mistrovství světa ve sledge hokeji. Jednom z nejrychlejší a nejagresivnějších sportů paralympiády. Neohrožení jsou samozřejmě i tito hokejisté. Dokazuje to i český tým, který v této napjaté době na Korejském poloostrově bojuje o vítězství na mistrovství světa a postup na Paralympiádu v Soči…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští sledge hokejisté při vítězném zápase s Norskem | Foto: Kateřina Procházková

Hokejový zápas jako každý jiný, dalo by se říct. Jedinou výjimkou je to, že tito hokejisté nemají na nohou brusle, ale sedí ve vozíčcích s lyžinami.

„Náš tým se skládá z hráčů, kteří měli životní neštěstí, tedy postižení. Jediný rozdíl mezi velkým hokejem a sledge hokejem je ten, že se nejezdí na bruslích ale speciálních sáňkách, které jsou přizpůsobené našemu sportu“, vysvětluje prezident české sledge hokejové reprezentace Vladislav Hamrla. V jihokorejské Go-yangu jeho svěřenci v těchto dnech bojují na mistrovství světa. Vítězství tady jim ale může přinést ještě víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Start českých sledge hokejistů na MS mapovala v Soulu Kateřina Procházková


„Šance jsou takové, že si přejeme přímo se kvalifikovat na paralympiádu v Soči“, zasvěcuje trenér Jiří Bříza. Mezi profesionály je český amatérský tým skoro výjimkou. Což ale nevadí k tomu, aby hráči odváděli skvělé výkony.

MS ve sledge hokeji se v Koreji věnuje pozornost | Foto: Kateřina Procházková

Čeští sledge hokejisté patří ke světové špičce i jako amatéři

„Nikdo z nich nehrál nikdy závodně hokej ani fotbal, to znamená, že to je až neuvěřitelné, jak se drží na světové špičce“, konstatuje Vladislav Hamrla.

Český tým vede kapitán Zdeněk Šafránek. I díky i jeho zásluze si čeští reprezentanti v posledních letech vydobyli už 4. místo na světě a 2. místo v evropském klání. Na špici v tomto sportu se tak dostali od úplných začátků, jako třeba hráč s číslem 29 Pavel Kubeš: „Jak jsem to viděl v televizi, tak jsem to šel zkusit a už mě to chytlo.“

O své cestě ke sledge hokeji vypráví i kapitán českého týmu Šafránek. „Mě k tomu dostala moje doktorka neuroložka, která se ptala jestli dělám nějaký sport. Když jsem říkal, že ne, tak mi dala telefonní číslo a od té doby hraji.“

Speciální sáňky českých sledge hokejistů na MS 2013 | Foto: Kateřina Procházková

Odvahu a odhodlání tady ale mají všichni členové týmu. Což dokazuje i to, že přes nejistou situaci na korejském poloostrově si sbalily své sportovní vybavení a přijeli.

„Já si myslím, že někteří hráči měli strach, větší ale byl určitě u manželek nebo přítelkyň, které se nás bály pustit. Nakonec jsme dojeli ale všichni bez problémů a na místě jsme zjistili, že to je spíš taková nafouknutá bublina“, loučí se Šafránek a vyjíždí na led. A já jen nevěřícně sleduji zápas Čechů s Nory, který nakonec vyhráváme. A nedá mi to, si také nezakřičet….Do toho!!!

Kateřina Procházková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme