Čeští sportovci se těší na zahájení olympijských her mládeže

V Innsbrucku a Seefeldu začnou zítra zimní olympijské hry mládeže. V patnácti sportech bude o medaile bojovat více než tisíc mladých lidí ve věku od čtrnácti do osmnácti let. Českou republiku bude v Rakousku reprezentovat čtyřiadvacet sportovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká výprava na YOG 2012 | Foto: Alexander Kliment, ČOV

České sportovce čekaly po příletu do Innsbrucku ideální podmínky. Slunečné počasí, teploty kolem nuly, na tratích sníh a komfort v olympijské vesnici. Ale také přísné bezpečnostní kontroly.

"Organizační výbor odpovídá za bezpečnost stejně jako na velkých hrách. Zřejmě to nechtějí podcenit, protože v poslední době je těch excesů i kolem sportu dost. Mezinárodní olympijský výbor je podporuje v tom, aby byli důslední," říká šéf české výpravy v Innsbrucku František Dvořák.

Pro mladé sportovce jde o vůbec první zimní akci podobného rozsahu. Kromě boje o medaile mají olympijské hry mládeže za cíl sportovce sblížit. Organizátoři proto zařadili do programu některé netradiční disciplíny jako třeba smíšené štafety nebo ženské skoky na lyžích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští sportovci se těší na zahájení olympijských her mládeže

"Tyhle hry nekopírují úplně přesně program velkých her. Ty divné zvláštní disiplíny korespondují s dalším programem, vzdělávacím, aby se sportovci víc poznali. Proto jsou tam některé pitoreskní disciplíny, které jsou pro konzervativní borce trochu zvláštní," říká František Dvořák, kterého mrzí, že Česká republika nemá na olympijských hrách mládeže s výjimkou curlingu zastoupení v týmových sportech.

"Že tady není hokej, to je velký vykřičník pro mládežnický sport. Dostali jsme nabídku, jestli nechceme místo chlapců obsadit turnaj dívek. Konzultovali jsme to s hokejovým svazem a bylo nám řečeno, že v této věkové kategorii není možné vůbec sestavit družstvo, které by tady mohlo normálně hrát. Zato Slováci ho tady mají."

Olympijské hry mládeže budou slavnostně zahájeny zítra v areálu skokanského můstku Bergisel. Zahájení už je vyprodané, do hlediště se vejde 28 tisíc lidí. Českou vlajku ponese běžec na lyžích Petr Knopp.

Alena Adamcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme