Čeští veslaři testují olympijskou trať v Riu. Panují obavy kvůli kvalitě vody

O postup do finále mistrovství světa juniorů ve veslování bude v Riu de Janeiro bojovat pět českých reprezentantů. Už teď mají jisté, že skončí nejhůř ve finále B. Závod na jezeře Lagoa uprostřed města je zároveň testovacím závodem před olympijskými hrami, i proto je pod drobnohledem kvalita tamní vody. O znečištění na třech vodních závodištích v Riu přitom kolují varovné zprávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa juniorů ve veslování má nejen diváckou, ale i přírodní kulisu. Stejnou budou mít LOH

Mistrovství světa juniorů ve veslování má nejen diváckou, ale i přírodní kulisu. Stejnou budou mít LOH | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Postup do semifinále si vyjeli na skifu Miroslav Jech, na dvojce bez kormidelníka Vojtěch Skalák a Jan Potůček, stříbrní na květnovém juniorském evropském šampionátu v Račicích.

Hned po mistrovství poslali lodě do Ria, takže doma trénovali na jiných - stejně jako držitelé dalšího stříbra z Račic a další dvojice v semifinále v Riu - dvojskif Jan Cincibuch a Eduard Bezděk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O olympijské trati v Riu mlvuil s českými veslaři během juniorského MS David Koubek

„Chvíli jsme si na tu loď museli zpátky zvykat, ale to jsme snad docela zvládli. Pro mě je to první mistrovství světa, největší závod v životě, takže jsem trochu nervózní. Ale je to hezké, to jsem si vždycky přál,“ říká Cincibuch.

Organizace je prý bezproblémová, Jech si jen stěžoval na řasy, které se mu lepí na vesla. Bezděkovi zase nepřijde zapáchající voda na první pohled tak špinavá.

ČRo představil projekt Olympijský rok, bude sledovat osm českých sportovců

Číst článek

„Je ale pravda, že když se dělaly testy, vyšla hrozná čísla. Vzhledem k tomu, že jsme měli výpravu o osmi lidech a z toho jich pět celou noc zvracelo, tak to není žádná náhoda,“ prozradil Bezděk.

Jan Cincibuch a Eduard Bezděk budou na mistrovství světa v Riu de Janeiro bojovat o postup do finále | Foto: David Koubek

Zda byly komplikace opravdu vyvolané vodou, ale výprava nedokáže určit. „Organizační výbor nám předkládá studie, že vodu testují a že vše je v normě. I když drobné pochyby tady jsou,“ dodává ústřední trenér mládeže Českého veslařského svazu Vít Kučera.

I kvůli obavám z možných komplikací jel s výpravou nezvykle také lékař. Reprezentanti mají nařízenou zpřísněnou hygienu, dezinfekci rukou před jídlem a do lodí si balí i láhve s vodou, aby se nedostaly do styku s tou z jezera. A v Riu zatím čeští reprezentanti nesmějí ani do moře.

„Právě proto, abychom nepodstupovali žádná rizika, tak jsme jim to nepovolili. Ale až závody skončí, a doufám, že pro nás dopadnou dobře, tak si kluci užijí moře do sytosti,“ věří trenér Kučera.

Přímo pod sochou Ježíše Vykupitele se jedou veslařské závody a budou tu i olympijské soutěže | Foto: David Koubek

Olympijské hry Rio de Janeiro 2016 - mapa sportovišť | Foto: Český rozhlas

Juniorské reprezentanty Eduarda Bezděka a Jana Cincibucha přijely do Ria podpořit i jejich rodiny | Foto: David Koubek

David Koubek, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme