Čeští volejbalisté by už měli být před ME v top formě

Osm dní zbývá do zahájení mistrovství Evropy volejbalistů, které hostí Česká republika společně s Rakouskem. V poslední fázi přípravy jsou nejen organizátoři, ale také reprezentační tým, který se už o víkendu přesune do dějiště šampionátu - Karlových Varů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Svoboda | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že to, co jsme nestihli natrénovat doteď, to už nedotrénujeme. Přirovnal bych to k maturitě nebo státnicím – měli bychom být připraveni na maximum a mít balon osahaný v ruce. Zkrátka že bychom měli být v top formě, myslím, že na přípravném turnaji v Polsku jsme to dokázali – proti domácím jsme odehráli zápas na úrovni utkání na mistrovství světa,“ říká reprezentační smečař Petr Pláteník, který by měl být na domácím šampionátu jednou z opor výběru trenéra Jana Svobody.

Ten naordinoval svým svěřencům tříměsíční přípravu, během které nabírali hráči nejen fyzickou kondici, ale také poměřili síly s předními mužstvy Evropy i světa. Ze třinácti zápasů vyšel český tým s pozitivní bilancí sedmi výher.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volejbalová reprezentace už by měla být před startem ME v top formě

„To nám samozřejmě dává šanci na dobrý výsledek na mistrovství Evropy, dodává nám to sebevědomí. Ale v žádném případě nám to dobrý výsledek nezaručí. Tuto bilanci nepřeceňujeme, spíš nás to posiluje v tom, že je to zpětná vazba na naši přípravu. Teď jen doufám, že v ten správný čas odehrajeme utkání na nejvyšší úrovni a v nejlepší kvalitě, jakou jsme schopni předvést,“ věří Jan Svoboda.

Společně se svým asistentem Milanem Hadravou už pomalu skládají základní sestavu, která by měla 10. září nastoupit v zahajovacím utkání šampionátu proti Portugalsku.

„Sestava se krystalizuje, sázíme na určitou šestici hráčů. To ale nikdy není definitivní, pamatuju si, že vloni se při odletu na mistrovství světa do Itálie objevili dva jiní hráči než původně. Není pravidlem, že vybraná šestice musí zůstat, po prvním zápase může být všechno jinak.“

O tom, že evropský šampionát je opravdu blízko, se mohou přesvědčit volejbaloví příznivci nejen ze slov hráčů a trenérů, ale třeba i pohledem na stav prodeje vstupenek, které z předprodejů rychle mizí.

Zpozorněli dokonce fanoušci-sběratelé, kterým udělala radost Česká pošta, když u příležitosti konání mistrovství Evropy vydala poštovní známku, kterou si mohou zájemci nechat v hrací dny šampionátu dokonce orazítkovat příležitostným razítkem, na kterém je vyobrazen jediný Čech ve volejbalové síni slávy Josef Musil, respektive kapitán mistrů světa z roku 1952 Zdeněk Malý. Možná, že jednou se této pocty dočká i nynější reprezentant Petr Pláteník.

„To si bohužel neumím dost dobře představit,“ usmívá se třicetiletý smečař ruského Krasnodaru, třeba se ale svými výkony na mistrovství světa téhle poctě přiblíží.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme