Čeští volejbalisté chtějí na ME hrát na riziko a potlačit nervozitu

Pro evropské volejbalisty začíná tento týden vrchol sezony. Polsko a Dánsko hostí mistrovství Evropy a mezi 16 týmy je i česká reprezentace, která na medaili z evropského šampionátu už dlouho čeká. A zřejmě i nadále čekat bude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volejbalista Michal Finger smečuje proti Černé Hoře | Zdroj: ČTK

Po osmadvacáté budou nejlepší týmy Evropy bojovat o medaile. Český, potažmo československý volejbal jich za tu dobu posbíral sedm, z toho třikrát vystoupal na nejvyšší stupínek. Naposledy to ale, jak se říká, zacinkalo v roce 1985, od té doby nic.

Pokud by se letos podařilo národnímu týmu sbírku rozšířit, jednalo by se bez nadsázky o sportovní zázrak. Už postoupit ze skupiny bude nemírně těžké. Češi se postupně utkají se čtvrtým celkem londýnské olympiády Bulharskem, vítězem z Londýna a letošního ročníku Světové ligy Ruskem a desátým týmem světového žebříčku Německem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští volejbalisté se chtějí na ME spoléhat hlavně útok a dobrý servis, na bloku mají rezervy

„Nemáme co ztratit, musíme do toho jít stejně, jako jsme šli v roce 2010 do mistrovství světa v Itálii. Tam jsme taky měli těžkou skupinu a zadařilo se. Hlavně z toho nesmíme být nervózní a musíme jít trochu do rizika, protože opravdu nemáme co ztratit,“ říká odhodlaně universál Jan Štokr.

Před třemi roky v Itálii Češi překvapili celý svět, když hladce postoupili z těžké skupiny. Z tehdejšího kádru jsou ve výběru trenéra Stewarda Bernarda nahrávač Ticháček, blokař Holubec, smečař Hudeček a univerzálové Konečný a Štokr.

Posledně dva jmenovaní by ale měli v základní sestavě nastupovat oba. Štokr se totiž nizozemskému trenérovi osvědčil v roli smečaře. Tím by se měla ještě zvýšit největší přednost českého celku.

„Naše síla by měla být v útoku, měli bychom hrát se dvěma účky, jsou to špičkoví útočníci. A budeme se snažit zatlačit soupeře podáním, protože naše nejslabší stránka je už dlouhá léta blok. Abychom si na něm ulehčili, budeme muset hodně tlačit do podání,“ popisuje přednosti i slabiny českého týmu smečař Ondřej Hudeček.

Na úvod Bulharsko

Zda jejich kombinace bude na soupeře stačit, ukážou až samotné zápasy. Ten první čeká český tým v polské Gdyni, kam dnes před polednem hráči dorazili, v pátek. Od 20 hodin nastoupí proti Bulharsku a začne v něm plnit cíl, který se před šampionátem stanovil.

„Cílem je postup ze skupiny, zároveň to bude podle mě úspěch. Nicméně kdybychom postoupili, určitě bychom neradi skončili,“ říká univerzál francouzského Tours David Konečný.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme