Chcete zažít atmosféru vrcholné sportovní akce? Přihlaste se jako dobrovolník

Mezi 22 českými plavci, kteří se dnes vrací z mistrovství Evropy v krátkém bazénu, budete jméno Zuzany Popieluchové hledat marně. I tato 23letá rodačka z Rožmitálu pod Třemšínem ale reprezentovala v dánském Herningu svoji zemi, coby jediná česká dobrovolnice na šampionátu měla navíc i určitou zásluhu na sportovním úspěchu celé české výpravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuchařka a sekretářka, ale i týmový parťák českého týmu, to byla náplň práce Zuzany Popieluchové | Foto: Michal Jurman

"Jé, vy jste z Česka? Na mě můžete klidně česky," říká Zuzana Popieluchová, která plavání zasvětila také podstatnou část svého života. Začala pod trenérem Maškem v Příbrami a po 12 letech přešla do brněnské Komety. A tak možnost být na plaveckém mistrovství Evropy, alespoň coby dobrovolnice, si nenechala ujít.

"Přicházím zhruba v půl osmé ráno. Nabídnout můžu studenou vodu, džusy, kafe a samozřejmě horkou vodu na čaj. Musím chodit rychle, abych všechno stihla," nalévá Zuzana kávu a už spěchá přímo do útrob bazénu, podpořit psychicky své známé v boji o medaile.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o české dobrovolnici natočil na ME v dánském Herningu Michal Jurman

"Má chatu kousek od nás u Chomutova. Dost jsme se vídaly, jezdila k nám i na prázdniny. V tréninku byla lepší než já," říká čerstvá mistryně Evropy Simona Baumrtová, která ještě před šesti lety měla s Popieluchovou v bazénu velké problémy.

Zuzana se i přesto vydala vlastní cestou studia a cestování a k plavání se vrátila teprve nedávno. Navíc jen z niterné potřeby, ne kvůli sportovním výsledkům.

Práce dobrovolníků během šampionátu navíc může nabídnout i jisté drama. Například když v press centru omdlel jeden z novinářů a spadl pod stůl. Nešťastníka nakonec musela odvést sanitka.

"Právě jsme obdrželi mail o tom, co máme příště dělat, kam volat a jak postupovat. Bohužel je ale v dánštině, takže tomu úplně nerozumím," říká slečna s dívčí tváří, která už opět spěchá do haly Jyske Bank BOXEN plnit přání českých reprezentantů.

Základem úspěšného šampionátu byl tým

"Všichni zde zůstanou do posledního našeho závodníka. Jsme tým a budeme se vzájemně kopat do zadku, ať dosáhneme co nejlepších výsledků," nabádal své svěřence reprezentační trenér Vlastimír Perna. A jeho slova bere za svá i Zuzana, která „kope do zadku" seč jí síly stačí.

Nakonec týmový duch, jehož součástí byla i Zuzana, dotáhl plaveckou reprezentaci na mistrovství Evropy ke čtyřem medailím. A „Zuza", jak se české dobrovolnici mezi plavci říká, září možná více, než kdyby ty cenné kovy vybojovala sama.

"Všechno, čeho můžeme dosáhnout, záleží jen na nás," vzkazuje ostatním své životní heslo Zuzana ještě předtím, než zmizí na závěrečné afterparty účastníků evropského šampionátu.

Sama je důkazem toho, že sport se dá dělat na různých úrovních a že sportovní život neznamená jen hodiny v posilovně s řetězem statistických údajů kolem krku. A že tým je mnohdy důležitější než jednotlivec.

Michal Jurman, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme