Chomutovský plavecký bazén zažívá při MČR derniéru

Domácí šampionát v plavání je už v Chomutově v plném proudu, často skloňovaným tématem zde pro plavce i fanoušky ale nejsou pouze sportovní výsledky. Zimní mistrovství České republiky je totiž poslední velkou akcí, kterou chomutovský padesátimetrový bazén hostí, a hodně nevole to vzbuzuje především v domácím plaveckém oddílu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Derniérou padesátimetrového bazénu v Chomutově je probíhající MČR

Derniérou padesátimetrového bazénu v Chomutově je probíhající MČR | Foto: Michal Jurman

„Bazén by měl skončit proto, že se staví nový aquapark. Všechno je to o penězích a město bohužel není natolik bohaté, aby mohlo areály provozovat na tak vysoké úrovni,“ popisuje osud Městských lázní chomutovský radní Milan Märc, který má na starosti právě rozvoj sportu ve městě.

Padesátimetrový bazén, který byl otevřen v září 1980, přitom Chomutovu svého času záviděla celá Evropa. Právě jednatřicetiletá historie společně s vysokými provozními náklady jsou ale nyní argumentační municí chomutovské radnice ve snaze o prodej celého areálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chomutovský plavecký bazén zažívá při MČR derniéru

Zkuste ale v chomutovském klubu Slávie, v jejímž čele je momentálně nejúspěšnější česká plavkyně Simona Baumrtová, říct, že od 1. září příštího roku půjdou všichni trénovat do aquaparku.

„Myslíme si, že jsme jedním z nejúspěšnějších sportů tady v Chomutově, máme jen ty nejvyšší mety. Jsou tu nová sportoviště, všem sportovcům postavili plnohodnotné areály,“ nedokáže pochopit plánovaný přesun i bronzové medailistky z nedávného ME Simony Baumrtové její trenér Jaroslav Jezbera.

„Zajímám se o chomutovský hokej, kde je to mnohem jednodušší. Plavání je tak asi srovnatelné s florbalem, sehnat na ně peníze je obtížné,“ popisuje pravý stav věcí Milan Märc.

Ten mohl navíc přímo na chomutovském MČR už posoudit, jak se asi bude v novém útočišti chomutovským plavcům dařit.

„Pochopil jsem tu, že takovéhle závody jsou organizačně náročné, je potřeba velká tribuna, proto se tam zřejmě nebudou moct v budoucnu konat. Určitě ne v takovémto rozsahu,“ dává Märc jasně najevo, že na lepší časy se v Chomutově blýskat plavání rozhodně od příštího roku nebude.

Prioritou je hokej

Medaile Simony Baumrtové jsou sice dobrou propagací pro město, finanční odpověď z radnice ale v tomto ohledu jaksi chomutovskému plavání nepřináší. Samotná Baumrtová o podobném scénáři nechce ani slyšet.

„Doufám, že se zdejší bazén pokusí udržet co nejdřív. Bude to sice hodně drahé, ale snad by mohly zůstat v provozu pětadvacítka i padesátka,“ doufá Baumrtová.

Jenže priority města co se týká financování sportu jsou jasné. Chomutov se snaží dostat v první řadě své hokejisty do extraligy a i čtvrteční pořadatelství hokejového duelu se Švédskem v rámci turnaje Chanel One Cup ukazuje na ony priority.

„U nás je sportem číslo jedna hokej, to chápu, protože společně s fotbalem jsou to prestižní sporty. Na olympiádě je ale vždycky sportem číslo dva plavání, po atletice,“ přidává fakta, která unikají pozornosti sportovní veřejnosti nejen v Chomutově, ale i v celé České republice, Jezbera.

Plavecké dráhy chomutovských Městských lázní příští rok zřejmě osiří | Foto: Michal Jurman

Ten přesto nakonec nepláče nad rozlitým mlékem a cíle, navzdory zřejmě ztíženým tréninkovým podmínkám, klade před Simonu Baumrtovou jen ty nejvyšší.

„Ona bude jednou mistryní Evropy na padesátku znak,“ má jasno Jezbera o sportovní budoucnosti Baumrtové.

Zda se tak opravdu stane, ukáže teprve čas, stejně jako to, zda to bude s podporou chomutovské radnice, či - jak se zdá pravděpodobnější - bez ní.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme