Číňanka Tchan Čung-i je novou mistryní světa v šachu, rozhodly dodatečné partie

Číňanka Tchan Čung-i je novou šachovou královnou. Finálový zápas s Ukrajinkou Annou Muzyčukovou v Teheránu rozhodly dnešní dodatečné partie v rapid šachu. První skončila remízou, ve druhé Číňanka využila výhodu bílých figur a po 42 tazích slavila vítězství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy | Foto: Fotobanka Pixabay

Pětadvacetiletá Tchan Čung-i se postarala o velké překvapení, na světovém žebříčku byla před turnajem až na 14. místě a teprve dnešním vítězstvím splnila velmistrovskou normu. Prokázala především skvělou schopnost hrát v časové tísni, tři zápasy na turnaji včetně finále vyhrála až v dodatečných partiích se zkráceným časem. Přitom Muzyčuková je mistryní světa v rapid šachu i bleskovém šachu.

Tchan Čung-i na trůnu střídá svou krajanku Chou I-fan, která v Teheránu nehrála, protože nesouhlasí se současným hracím systémem. Řada dalších šachistek odmítla hrát v zemi, kde by musely povinně nosit hidžáb.

Rozhodující partie se konaly v v hotelu Espinas Palace. Předchozí čtyři klasické skončily nerozhodně 2:2. V rapid šachu, hraném na 25 minut, měla Muzyčuková větší šanci na vítězství, ale v závěru nebyla dostatečně agresivní, čímž dovolila Číňance uniknout do patu.

Druhou hru začínala Tchan Čung-i. Její soupeřce se ale podařilo úspěšně zahájit protiútok, ve kterém ale v pozdější fázi udělala chybu. Ukrajinku nakonec stála titul mistryně světa, protože Číňanka zaváhání využila a proměnila jej v šach mat. Stala se tak šestnáctou mistryní světa a pátou čínskou hráčkou, která na titul dosáhla.

ČTK, Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme