Čínská veřejnost je na svou zlatou plavkyni hrdá. Podle ní jsou Američané závistivci

Čína na londýnské Olympiádě vyhrává jako málokterá země. Během prvních čtyř dnů získala devět zlatých medailí a drží se na špici pomyslného žebříčku olympijských vítězů. Poté, co mladá plavkyně Jie Š'-wen uplavala světový rekord, se ale začalo mluvit o možném dopingu čínských sportovců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská plavkyně Jie Š'-wen

Čínská plavkyně Jie Š'-wen | Zdroj: Reuters

Mladičká Číňanka nejen že zaplavala světový rekord, ale závěrečný úsek závodu dokonce zvládla rychleji než její mužský protějšek Američan Lochte.

Čínská média a veřejnost jsou na svou plavkyni hrdá. Jie Š'-wen už dostala i oslavnou přezdívku - mladý generál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce čínských médií a veřejnosti zaznamenala asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Nařčení z dopingu rozzuřilo nejen tuto sportovkyni, ale i většinu Číňanů. Některé kritické poznámky na adresu amerického kouče, který jako první o ‚čistotě‘ plavkyně zapochyboval, není možné ani reprodukovat.

Američani jsou v diskuzích na internetu například napadání jako závistivci, kteří Číně nepřejí úspěch a závidí schopné sportovce.

Někteří obhájci plavkyně pak požadovali od televize BBC omluvu za to, že jejich moderátorka jako první otevřela otázku možného dopingu. Zazněly i hlasy, které dokonce volaly po vyhození této zvídavé novinářky.

Slavný americký trenér zpochybnil vítězství mladé Číňanky na dlouhé polohovce

Číst článek

Čínská veřejnost věří prohlášení čerstvé medailistky a držitelky rekordu v plavání na 400 metrů, že za jejím časem nejsou žádné zakázané látky, ale pouze usilovný trénink. V této chvíli média většinou citují prohlášení Mezinárodního olympijského výboru, který doping Jie Š'-wen popírá.

Číňané se ale z úspěchů svých sportovců jen neradují. V sobotu je rozladil neúspěch jejich vzpěračky natolik, že se dokonce za její kritiku musely i jedny noviny omluvit.

Dopingové laboratoře budou vždy napřed, říká český odborník v Londýně

Číst článek

Čínský deník Metropolis Times napsal po sobotním nezdaru vzpěračky Čou Ťün, že to byla nejhanebnější porážka. Sedmnáctiletá sportovkyně, která startovala ve váze do 53 kilogramů, nezvedla základní váhu a ze soutěže hned v prvním kole vypadla.

O tři dny později, kdy čtenáři i komentátoři deník za tuto kritiku ostře odsoudili, list otiskl opravu s vysvětlením, že nevzal na zřetel olympijského ducha a uvědomil si, že Čou Ťün je ještě dítě. V závěru dokonce napsal, že Čou dala jistě do závodění maximum a je vlastně čínskou hrdinkou.

Hlaváčková: Zlepšení je podezřelé

Bývalá česká plavecká reprezentantnka Ilona Hlaváčková považuje zlepšení šestnáctileté Číňanky na trati 400 metrů během jediného roku o sedm vteřin za velice neobvyklé. „Na takové úrovni a při takovém výkonu je to podezřelé,“ myslí si Hlaváčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá česká plavecká reprezantantka Ilona Hlaváčková v Ozvěnách dne komentovala světový rekord Číňanky Jie Š'-Wen

Mladou Číňanku večer čeká finále polohového závodu na 200 metrů. Podle Hlaváčkové se můžeme těšit na další světový rekord, protože probíhající kauza Jie Š'-Wen příliš neovlivní.

„Čínští plavci, alespoň jak já je znám ze své kariéry, jsou celkem splachovací a taková ta lidskost mi u nich chybí, takže bych si tipla, že až tolik rozhozená nebude,“ míní bývalá výborná znakařka.

Podle Hlaváčkové byli čínští plavci vždy podezříváni z dopingu. „Po pár dopingových skandálech čínští funkcionáři prohlásili, že chtějí čínské plavání vyčistit od těchto pomluv novými tréninkovými metodami,“ říká Hlaváčková.

„Za svoji kariéru to nepamatuji,“ poukazuje Ilona Hlaváčková na fakt, že Jie Š'-Wen zaplavala poslední úsek rychleji než nejlepší muž.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme