Co štve cyklistku Martinu Sáblíkovou

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ještě dnes zúročuje své medaile z loňské olympiády. Neprodává je, ale její výkon - dvě zlata a bronz - uznal i Český olympijský výbor jako výjimečný a proto ho ocenil Cenou Jiřího Gutha-Jarkovského. Martina Sáblíková už si odpočinula po další zimě a začíná se chystat i na letní, cyklistickou sezónu. A už za pár měsíců by mohla rozhodnout o své účasti na letních hrách v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková s cenou Gutha-Jarkovského | Foto: Václav Mudra, www.olympic.cz

Neumí odpočívat a užívat si volno. To se o Martině Sáblíkové říká a je na tom i hodně pravdy. Ovšem platí to hlavně v sezóně, po ní si dokáže oddechnout. A hlavně se pořádně vyspat - pokud se tedy trenér bydlící poblíž nerozhodne zušlechťovat trávník.

„Teď se mi to naštěstí ještě nestalo, já jsem ho předtím asi třikrát varovala, protože se mi to stalo minulý rok v létě. Měla jsem den volna a v osm hodin ráno slyším, jak seká trávu. Takže jsem vyletěla a potom se mi opravdu nechtělo zalézat zpátky. Takže jsem byla akorát naštvaná,“ zavzpomínala Martina Sáblíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČOV ocenil Sáblíkovou, ta už myslí na letní olympiádu v roli cyklistky

Ovšem trenér ji lehce nadzdvihl i na tiskové konferenci. Čím? Potvrdil to, kam směřuje cyklistickou kariéru Martiny Sáblíkové už pár let. Když z donucení začal spekulovat nad možnou medailí z časovky na letní olympiádě v Londýně, svěřenkyně se vedle něj s prominutím ksichtila.

„Takhle dopředu je to pro mě strašně těžké poslouchat. A proto ty ksichty! Ale samozřejmě bych ráda věřila tomu, že má pravdu. A svým způsobem tomu trošku věřím. Protože kdybych tomu nevěřila, tak by asi nemělo smysl to dělat,“ vysvětluje Martina Sáblíková.

Těžká cesta

Ona totiž na olympiádu vede cesta přes triumf na letoším mistrovství republiky a výsledku do 10. místa na světovém šampionátu.

„Ty kroky jsou strašně těžké. A i když jsou jenom dva, tak pro mě to je, nechci říct další sportovní sen, ale něco nadlidského. Protože Petr říká, že mě nepustí někam, kde bych nemohla být třeba do 10. místa, nebo bych nemohla bojovat o medaili. Nikdy jsem na mistrovství světa v cyklistice nebyla, nevím, jestli se tam dostanu ještě teď. A říkat, že budu do 10. místa, je pro mě jako z říše snů,“ prohlásila Martina Sáblíková.

Mimochodem, loni vyhrála na republikovém šampionátu cyklistek co se dalo a letos se na něj také chystá. Opět s málem najetých kilometrů.

„Přemýšlela jsem o tom a řekla jsem – prostě tu republiku pojedu a pak se uvidí. Protože stejně bych nějaké závody, nějaké testy na kole, měření, kvůli zimní sezóně musela absolvovat, abychom si ověřili moji výkonnost. Takže je to jedno, kdy pojedu. No a když se to povede, tak se to povede. Když ne, tak ne. Každopádně se budu snažit.“

Určitě jste si všimli, jak opatrně mluví Martina Sáblíková o velmi reálné možnosti úspěchu. Snaží se udržet si hlavu v klidu a předejít možnému zklamání, kdyby jí očekávání nevyšla. Sebevědomí má, ale velkohubost jí není vlastní.

Už jen mistrovství světa cyklistek je pro ni – „Obrovská výzva, protože svým způsobem je to pro mě i takový sen. Moc lidí se na letní i zimní olympiádu nedostane. A člověk ví, že v rychlobruslení se to už pár lidem povedlo,“ vystihla Martina Sáblíková to, co jí dodává motivaci i do cyklistiky. Byť dokola ujišťuje, že pořád bude hlavně rychlobruslařkou.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme