ČOV chce spolu s ČSTV a sázkovými kancelářemi změnit loterijní zákon

Český sport se spojil se sázkovými kancelářemi a společně chtějí změnit loterijní zákon. Pokud bude dvacetiprocentní odvod z kursových sázek a číselných a okamžitých loterií snížen na 15 procent, pošle pětice sázkových kanceláří ‚ušetřených‘ pět procent Českému olympijskému výboru. Zástupci těchto organizací se na tom dohodli společně s ČSTV - memorandum o spolupráci má Radiožurnál exkluzivně k dispozici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kejval se rozhodl využít velké české menšiny v Londýně

Jiří Kejval se rozhodl využít velké české menšiny v Londýně | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Český sport je zásadním způsobem podfinancován, a proto hledáme možnosti, jak jej financovat lépe. Sázky a výnosy z loterií, to je něco, co se sportu bezprostředně týká, protože na něm ve své podstatě vydělává. Tento krok je podle nás naprosto logický,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Politici by sice mohli oponovat, že tento krok by snížil odvod do státního rozpočtu, jenomže ono to opravdu vydělává na sportu, a tak je evidentní, že by si sport zasloužil peníze – ostatně tak tomu je ve čtyřiadvaceti zemích evropské unie a my bychom neměli dělat výjimku.“

Český olympijský výbor přitom počítá s tím, že by na peníze dosáhly i neolympijské sporty, chce pouze plnit roli zprostředkovatele tak, aby stát nemusel rozdělovat peníze mezi celou řadu organizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravované změně loterjního zákona mluvil v Ranním interview místopředseda ČOV Jiří Kejval

„Ve sportovním prostředí v tuto chvíli panuje shoda a pokud tyto prostředky získáme, dohodneme se na způsobu, jakým prostředky rozdělit. Výši těchto prostředků zatím jen odhadujeme, vycházíme z informací ministerstva financí a z toho, jakým způsobem se prostředky v letošním roce získávají. Těch pět procent, o kterých mluvíme, by bylo zhruba čtyři sta milionů korun,“ uvádí konkrétnější částku Kejval.

Sport by ale ani tak nebyl soběstačný a potřeboval by podporu státu, a to značnou. Náklady na sport se v České republice pohybují v řádu mnoha desítek miliard korun a většinu těchto nákladů si hradí sami sportovci. Podle Kejhala se tak dostává do situace, kdy je výsadou bohatých.

„Příklad bychom si měli vzít třeba z Velké Británie nebo Německa, ale dobře funguje financování sportu i třeba v Polsku. Taky jsou ale státy jako my, kde z loterií nejdou žádné peníze – a to jsou Lotyšsko a Malta,“ říká Kejval, který by byl rád, aby byl zákon o sportu přijat během příštího roku.

Český olympijský výbor se s ČSTV ‚na oplátku‘ zavázal k podpoře boje proti nelegálním internetovým sázkovým kancelářím.

„Stát má v tomto ohledu podle nás velký dluh, protože nelegální sázkové kanceláře neodvádí daně a fungují po internetu – odhady mluví o tom, že tyhle nevybrané daně se pohybují v řádu stovek milionů korun. K těmto penězům bychom se chtěli hlásit, pokud na ně budeme mít nárok, a minimalizovat tak nelegální trh, což se už děje třeba v Itálii, Německu nebo Holandsku,“ uzavírá Kejval.

Jiří Chum, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme