ČOV rozdával dětem ‚sportovní vysvědčení‘ v rámci projektu Sazka Olympijský víceboj

Český olympijský výbor v posledních měsících usilovně pracuje na tom, aby přitáhl ke sportu co nejvíce dětí a tak svou pozornost upíná do škol po celé republice. V rámci projektu Sazka Olympijský víceboj se zúčastněným dětem snaží pomoci vybrat pro ně vhodný sport.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský víceboj na jedné ze základních škol v Sokolově | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

I proto se v některých školách na konci roku kromě normálního vysvědčení rozdává také to sportovní.

„Sport musí především bavit a musí děti zajímat, protože jedině tak si získáme jejich pozornost. Každý člověk je trochu jiný, ale z toho důvodu máme spoustu sportů. Navíc každý je talentovaný na jiný sport a pro děti je to těžké rozpoznat,“ vysvětluje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, co si od analýz sportovních předpokladů dětí školou povinných shrnutých do sportovního vysvědčení slibuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český olympijský výbor rozdával dětem ‚sportovní vysvědčení‘ v rámci projektu Sazka Olympijský víceboj

„Sportovní vysvědčení má ukázat dětem, pro který sport mají předpoklady. To je dobrý začátek pro to, aby si mohly vybrat správný sportovní klub.“

Výsledky vychází z osmi sportovních disciplín, které testovali učitelé tělesné výchovy na základních školách v průběhu celého školního roku v rámci projektu Sazka olympijský víceboj.

„Každá z disciplín testuje určitou pohybovou schopnost. Na vysvědčení je porovnání s vrstevníky a porovnání svých výkonů v prvním a druhém pololetí. Každé dítě zjistí, jestli je silový, vytrvalostní nebo rychlostní typ. A také, které hvězdě z našich ambasadorů má nejblíže a jaký podobný sport by mohlo dělat,“ říká Barbora Žehanová z tiskového oddělení ČOV.

Sazka Olympijský víceboj 2014 / 2015
Počet přihlášených škol: 1384
Počet sportovních vysvědčení za obě pololetí: 137 710
Počet analýz sportovních předpokladů s doporučením na vhodné sporty a kluby: 86 661
Disciplíny víceboje (testované schopnosti): běh na 500 / 1000 m (běžecká vytrvalost), sprint na 60 m (rychlost), hod míčem (síla), T-běh (hbitost), skok / trojskok do dálky z místa (výbušnost), zkrácené leh-sedy (silová vytrvalost), postoj čápa (rovnováha), hluboký předklon (ohebnost).

Při porovnání průměrných výkonů se ukázalo, že se žáci během školního roku reálně zlepšili ve čtyřech disciplínách. Vytrvalostním běhu, zkrácených leh-sedů, v postoji čápa a hlubokém předklonu.

Každé sportovní vysvědčení také obsahuje kód, díky kterému se děti a jejich rodiče na webu sportvokoli.cz dozvědí, kde se ve svém okolí mohou věnovat nejen doporučeným sportům a i v jakých klubech.

To potvrzuje i učitelka tělocviku z jedné z nejúspěšnějších základních škol sídlící v Sokolově Křižíkově ulici Petra Karmazínová.

„V rámci tělesné výhovy se můžeme zaměřit na tu danou schopnost, kterou můžeme dále rozvíjet. Co mě třeba překvapilo, tak byly velice slabé výsledky v postoji čápa.“

A jak dodává, spolu s kolegyněmi je to inspirovalo i k aktivitám nad rámec bohulibého projektu.

„Ve druhém pololetí jsme dělali sportovní dny pro první a druhý stupeň, čímž se mohly zapojit stejné ročníky a mohly soupeřit mezi sebou,“ dodává Petra Karmazínová. Důležité i do budoucna ovšem bude děti pro sport nejen nadchnout, ale také je u něj udržet.

Jakub Kanta, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme