Čtyřkolkář Macháček je po první etapě devátý, jede ale mimo soutěž

Pětinásobný vítěz Rallye Dakar Josef Macháček je po první etapě devátý v kategorii čtyřkolek. Český jezdec ale jede pouze mimo hlavní soutěž a nemůže tak zasáhnout do celkového hodnocení. Účast v soutěži mu znemožnili techničtí komisaři. Jeho stroj podle nich nevychází ze sériového modelu a po úpravách neodpovídá předpisům.

Josef Macháček

Josef Macháček | Foto: Jan Říha | Zdroj: Český rozhlas

Kromě Macháčka nesmí do soutěže zasáhnout ze stejného důvodu ještě dalších šest čtyřkolkářů. První etapu vyhrál Uruguayec Sergio La Fuente před Polákem Lukaszem Laskawiecem, ten ale stejně jako Macháček jede mimo hlavní soutěž.

Aleš Loprais s Tatrou vstoupil do dakarské rallye desátým místem mezi kamiony. Na nejrychlejšího Nizozemce Van Vlieta ztratil minutu a 57 sekund, Martin Kolomý dojel do cíle v Santa Rosa de la Pampa čtrnáctý, Tomáš Vrátný jednatřicátý.

00:00 / 00:00

Reportér Jan Říha k první etapě Rallye Dakar přímo z Argentiny

V kategorii motocyklů skončil Jan Veselý na 112. místě, první etapu vyhrál Chilan Francisco López. Mezi automobily zvítězil Rus Leonid Novickij.

Rallye Dakar - 1. etapa: Mar de Plata - Santa Rosa de la Pampa (763 km/měřený úsek 57 km):

Motocykly: 1. López (Chile/Aprilia) 32:37, 2. Coma (Šp./KTM) -14, 3. Pizzolito (Arg./Honda) -27, ...112. Veselý (ČR/Yamaha) -13:33

Čtyřkolky: 1. La Fuente (Urug./Yamaha) 40:13, 2. Laskawiec (Pol./Yamaha) -33, 3. M. Patronelli (Arg./Yamaha) -54, ...9. Macháček (ČR/Yamaha) -2:13

Automobily: 1. Novickij, Schulz (Rus., Něm./Mini) 32:12, 2. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) -5, 3. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -9

Kamiony: 1. Van Vliet (Niz./MAN) 37:45, 2. G. de Rooy (Niz./Iveco) -26, 3. Echter (Něm./MAN) -56, ...10. A. Loprais -1:57, 14. Kolomý -3:16, 31. Vrátný (všichni ČR/Tatra) -13:37, 48. Valtr (ČR/Liaz) -31:28, 71. Zapletal (ČR/Tatra) -1:32:01

Jan Říha, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít