Cyklista Contador dostal dvouletý trest za doping

Španělský cyklista Alberto Contador dostal dvouletý zákaz startu. Sportovní arbitrážní soud vyhověl odvolání Mezinárodní cyklistické unie a potrestal ho za dopingový nález na předloňské Tour de France. Trest ale vyprší už 5. srpna, počítá se totiž zpětně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alberto Contador (vpravo) a šéf týmu Saxo Bank Bjarne Riis | Foto: Tomáš Kohout

Contadorovi soud smazal výsledky závodů, které od té doby jel, přišel tak o triumf na Tour de France 2010 i na loňském Giru. Španělskému cyklistovi našli ve vzorku z druhého volného dne téměř neměřitelné množství clenbuterolu, který patří mezi úplně zakázaná anabolika.

Titul z předloňské Tour de France tak dodatečně připadl Andymu Schleckovi z Lucemburska, triumf z Gira d´Italia 2011 by měl získat Ital Michele Scarponi. Český cyklista Roman Kreuziger by se měl v pořadí Tour de France 2010 posunout na páté místo, v pořadí zmíněného Gira by mu měla dodatečně patřit osmá pozice.

Contador ale bez závodění příliš dlouho nezůstane. Trest mu vyprší už 5. srpna letošního roku, počítá se totiž zpětně. To mimo jiné znamená, že Španěl se může ještě zúčastnit jednoho ze tří závodů spadajících do 'Grand Tour', populární Vuelty.

Španělé dopingu cyklisty Contadora nevěří a s trestem nesouhlasí

Číst článek

Contadorova dopingová kauza se táhla rok a půl a v jejím průběhu byl cyklista dokonce Španělskou cyklistickou federací očištěn, když se hájil tím, že zakázaná látka se do jeho těla dostala prostřednictvím kontaminovaného masa.

Jen měsíc nato ale přišlo ke sportovní arbitráži proti tomuto verdiktu odvolání ze strany Mezinárodní cyklistické unie UCI i Mezinárodní antidopingové agentury WADA.

Definitivní rozhodnutí mělo být známi ještě před startem loňské Tour, soudní slyšení se ale nakonec uskutečnilo až v listopadu a verdikt o dvouletém zákazu startu padl teprve dnes.

O prvenství v Tour de France přišel před Contadorem jediný cyklista, v roce 2006 Američan Floyd Landis za nález testosteronu.

Devětadvacetiletý Španěl se může proti rozsudku do 30 dnů odvolat ke švýcarskému civilnímu soudu, pokud bude mít námitky vůči průběhu procesu.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme