Cyklistce Sáblíkové mizí naděje na olympijský Londýn

Martina Sáblíková s největší pravděpodobností nebude závodit na letní olympiádě v Londýně. Její naděje výrazně klesly už loni v září, kdy na cyklistickém mistrovství světa v Kodani dojela v časovce osmadvacátá. Šanci měla ještě teď na jaře, ale i ta se aktuálně smrskla pod teoretické minimum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková na Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice. | Foto: Filip Jandourek

Olympijská nominační kritéria pro cyklistickou časovku jsou hodně složitá. Nejjednodušší jsou podle pořadí z mistrovství světa. Do desáté příčky je jistota jednoho účastnického místa na stát.

Poté se postupuje podle bodového žebříčku národů s uzávěrkou posledního května. Body získávají všechny cyklistky, a tedy i české, na závodech. Ovšem v případě Česka stačit nebudou. Dále může být cyklistka mezi nejlepší stovkou v individuálním světovém žebříčku.

Poslední šancí by bylo využít divokou kartu. Ta je ale určena jen pro rozvojové země, které mají na olympiádě celkem do deseti sportovců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Martině Sáblíkové a jejích šancích dostat se v cyklistice na londýnské OH mluvil Petr Král s Tomášem Kohoutem

Trenér Petr Novák přesto usiloval o účast Martiny Sáblíkové na londýnských Hrách, i když na světovém šampionátu v konkurenci nejlepších závodnic neuspěla. V podstatě tvrdí, že se Kodaň nemůže brát jako měřítko jejího výkonu.

Trať byla v dánské metropoli hodně technická a cyklistiky musely prokázat zkušenosti, které Martina Sáblíková neměla kde nabrat.

„Bála se v zatáčkách, brzdila včas. Bála se je, když začalo pršet, projíždět rychle. Je vidět, že když bude jiná trať, tak to bude asi jiné. A třeba i Holanďané vědí, že je Martina dobrá. Možná by ji chtěli i jako sparinga,“ říká Petr Novák.

A navíc: je to možná smutné, ale za poslední roky je Sáblíková nejlepší česká cyklistka, když získala v minulých dvou letech pět titulů mistryně Česka. Stále platí i nabídka od jednoho profesionálního nizozemského týmu, za který by mohla jezdit.

Momentálně je nereálná i možnost, že by si mohla Sáblíková vyjet potřebné body do žebříčku na jaře. V sobotu jí skončila rychlobruslařská sezóna a skutečně na to nemá síly.

„Když řeknou závody, tak pomalu upadám do mdlob. Jsem opravdu ráda, že to skončilo. A rok 2016 je tak daleko, že o tom teď opravdu ještě nemusím přemýšlet,“ prohlásila Martina Sáblíková k olympiádě v Riu. Té londýnské se v podstatě vzdala.

Martina Sáblíková na Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice. | Foto: Filip Jandourek

„Sice jsem se tam chtěla podívat, ale prostě to nedopadlo. Jsem ráda, že mám svůj sport, kde podávám výkony celou dobu, kvalifikuji se sama a nikdo mi nic nemusí zařizovat. Já jsem za ten sport a za naše výsledky strašně ráda. Na olympiádu se dostanu do Soči. A to je pro mě důležité,“ říká Sáblíková.

Šance, že by vynikající česká rychlobruslařka v Londýně závodila v cyklistice, je odhadem asi tak jedno promile. Svaz by totiž musel zažádat o divokou kartu. Úspěch je ale stejně téměř beznadějný.

A právě to ‘téměř‘ štve trenéra Petra Nováka. „Kdybych o to měl zájem, aby někdo startoval, tak buď musí někdo říct, že to stoprocentně neexistuje, a jak by tam byla jednoprocentní šance, že by mohli kartu udělit, tak bych to zkusil. Vždyť to nic nestojí – zaplatit známku a poslat to. To je všechno.“

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme