Cyklisté na Tour upozorňují na bezpečnost dětí, fanoušci na to ale nedbají

Cyklistická Tour de France se sice jede za vyloučení běžného provozu, ale to neznamená, že tím pořadatelé mohou závodníky ochránit. Když se totiž řítí třeba po mokrých cestách v Nizozemsku všemožnými zúženími a jinými nepříjemnostmi, jde někdy o dost riskantní počínání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci na Tour de France nedbají na bezpečnost a cyklisté musí být ostražití

Fanoušci na Tour de France nedbají na bezpečnost a cyklisté musí být ostražití | Zdroj: Reuters

Kde by stačila na silnici jedna namalovaná čára, tam najdete v Nizozemsku klidně dvě navíc. To by ještě nevadilo, pokud nezaprší a neklouže to na nich.

Ale napadlo by vás pruhy přímo na malém kruhovém objezdu zvýraznit obrubníčky uprostřed? I podobné laskominy tam zahlédnete. Ale on stačí samotný ‚kruháč‘, kde se mohou cyklisté střetnout a spadnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklisté na Tour de France upozorňují ve spotu na bezpečnost dětí, fanoušci stojící podél trati na to ale nedbají

„Bylo tam hodně pádů, když začalo pršet, ale naštěstí jsme byli vpředu,“ popisoval cyklista Roman Kreuziger a zároveň prozradil, jak se pádu vyhnout.

Čím víc vpředu pelotonu jede, tím menší je riziko, že někdo spadne před ním a on ho trefí. Ale zpět k silnicím, Bývalý dlouholetý ředitel Tour a sám závodník, který ji kdysi jel, Jean-Marie Leblanc už před lety o moderních silnicích řekl.

„Jsou udělány tak, aby zpomalovaly auta. Hlavně kruhové objezdy a podobné vymoženosti. Je hodně komplikované zorganizovat na nich cyklistický závod. Cyklisté totiž chtějí jet co nejrychleji, zatímco auta mají být pomalá. Na stejných silnicích. To si odporuje.“

Ale rizik je více. I proto pořadatelé připravili oficiální spot, který má pomoci jak cyklistům, tak i jejich nejmenším fanouškům. Američan van Garderen, Blegičan Boonen, Polák Kwiatkowski nebo Ital Nibaliv něm vyzývají diváky, aby chránili svoje děti. Mnozí toho k údivu cyklistů nedbají.

 

Take look back at the hectic stage 2 of the #TDF2015 / Découvrez les plus belles images de l'étape 2 du #TDF2015. Plus de photos > www.instagram.com/letourdefrance

Posted by Le Tour de France on 5. červenec 2015

„Nebezpečný jsou lidi podél trati, protože stojí na krajnici a nevidíte, kdo vám tam skočí. Mámy dávají do silnice kočárky, takže to moc bezpečný není,“ diví se čerstvý otec Zdeněk Štybar.

A maximální výkon kombinovaný se stoprocentním soustředěním musí cyklisté vyvinout i dnes. Belgické silnice, po kterých se vydají na trať z Antverp, jsou těm v Nizozemsku velmi podobné. A na vrchařských prémiích cestou do Huy to bude prodírání se špalírem fanoušků.

Mapa cyklistického závodu Tour de France 2015 | Foto: ČTK

Tomáš Kohout, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme