Cyklokrosař Martin Bína se po dvou letech zdravotních problémů vrátil k závodění

Cyklokrosaři odstartovali do nové sezóny v Lošticích. Úvodní závod národní pohárové soutěže, TOI TOI Cupu, vyhrál Radomír Šimůnek ml. před Martinem Bínou. A právě na toho byla ve startovním poli upřena největší pozornost. Jezdec stáje ČEZ Cyklo Team Tábor se totiž vrátil do terénu po dvou letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na cyklokrosové trati v Táboře se střídala jedna zatáčka za druhou. | Foto: Tomáš Adamec

Martin Bína má ve své sbírce juniorské světové zlato. Vědět o sobě dal i na šampionátu v Táboře, kde skončil těsně za stupni vítězů. To ale byla pro devětadvacetiletého cyklokrosaře na dlouhou dobu poslední radost.

Dva roky totiž ve startovním poli chyběl. Po třech operacích a problémech s koleny. Na nucenou pauzu už nechce vzpomínat.

„Člověk byl v najetém systému - tréninky, závody. A najednou nic, ležel doma! Ani to nedokážu popsat, nechci se k tomu vracet. Nebylo to moc příjemné. Ale nechtěl jsem to vzdát kvůli zdraví. A hlavně na tom mají velkou zásluhu lidé, které mám kolem sebe,“ konstatoval Bína.

Ani nucená pauza mu nesebrala chuť do tvrdého tréninku. „Cyklistika prostě bolí, je tvrdá. Co si člověk na kole neodsedí, neodjezdí, tak nemá. Tím se muselo začít. Odjel jsem na Mallorku a řešil tam, jestli to má smysl dělat dál nebo nemá. Kolena držela, nebyl problém, tak proč to nezkusit“

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklokrosař Martin Bína se po dvou letech zdravotních problémů vrátil k závodění

Navíc v roce 2015 se cyklokrosový svět vrátí do Tábora. Martin Bína by o nejcennější kovy bojoval na domácí trati. „Mám to v hlavě, člověk to ví. Ale nemyslím si, že by to bylo to hlavní. Je stále co dokazovat. Motivace je hlavně vyhrávat, pocit toho vítězství.“

Bína ale neví, co od nové sezóny může očekávat. Chybějí body a absence v žebříčku ho řadí na konec startovního pole.

„Nevím, nemám s nikým srovnání. Nechci, aby to vyznělo blbě, ale chtěl bych se srovnávat se světovou špičkou. Nechci se spokojit jen s tím, že budu v české špičce. Nevím, jestli se to první sezónu povede, ale systém tréninku je teď, myslím, výborný, že to přijít musí,“ věří Bína.

Trénování českého cyklokrosaře se nově ujal někdejší bronzový medailista z mistrovství světa a také kouč národního týmu Vojtěch Červínek. „Dali jsem se dohromady někdy v listopadu v prosinci. Spolupráce začala v lednu na Mallorce. Teď je to každodenní kontakt,“ popisuje Bína.

A dodává. „Trénink má jinou šťavu, jinak mě to baví. Nikdy jsem nebyl zastánce dlouhých silničních tréninků, nikdy mě to nebavilo. Ale letos mi nedělá problém objet pět šest hodin trénink na silnici.“

Pavel Petr, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme