Cyklokrosař Zdeněk Štybar je počtvrté mistrem republiky

Mistrovství České republiky v cyklokrosu v Táboře vyhrál podle očekávání největší favorit Zdeněk Štybar. Navázal tak na svá vítězství z předchozích dvou let a z roku 2005. Na druhém místě dojel Petr Dlask a třetí Martin Bína, který ovládl celkovou klasifikaci Českého poháru - Toi Toi Cupu.

Stupně vítězů MČR 2010 v cyklokrosu - 1. Štybar (uprostřed). 2. Dlask (vlevo), 3. Bína | Zdroj: ČTK

Podmínky na tříkilometrové táborské trati, kde se pojedou za tři týdny také závody mistrovství světa, ještě ztížily před domácím šampionátem závěje sněhu. Zdeněk Štybar, jako největší favorit, si ale od úvodu s náročným terénem věděl rady. Už v prvním kole se dostal do vedoucí skupiny a postupně ujel všem svým pronásledovatelům.

„Asi nejhorší byl první okruh na silnici. Protože to byla trochu taková strkanice, udělat si místo a najet dobře do terénu. To se nakonec povedlo a pak jsem se snažil hned jít na špici a jet si svoje tempo, abych zbytečně někde nespadnul za někým. Pak se mně vlastně dostal ještě řetěz mezi kazetu a dráty. Pak jsem to zkusil znovu a už jsem si jel sólo závod. Ale i tak to bylo hodně náročné," řekl k průběhu závodu vítězný Zdeněk Štybar.

00:00 / 00:00

Rozhovor reportéra Radiožurnálu Tomáše Kohouta s cyklokrosařem Zdeňkem Štybarem po jeho vítězství na MČR

V cíli byl nakonec Štybar o více než půl minuty dříve než druhý Petr Dlask. Nejnapínavější podívanou přinesl souboj o bronzovou medaili, který se nakonec rozhodoval až v závěrečném finiši. Třetí místo pro sebe urval o pouhou jednu desetinu sekundy Martin Bína před Martinem Zlámalíkem.

Závod žen vyhrála Kateřina Hanušová-Nashová, před celkovou vítězkou Českého poháru Pavlou Havlíkovou a Janou Kyptovou.

Mistrovství ČR v cyklokrosu v Táboře:

Muži:
1. Štybar 1:00:04, 2. Dlask (oba Telenet Fidea) -38, 3. Bína (Budvar Tábor) -47, 4. Zlámalík (Volvo Auto Hase) -47, 5. Šimůnek -2:24

Konečné pořadí Českého poháru - Toi Toi Cupu:
1. Bína 415 bodů, 2. Dlask 375, 3. Štybar 300, 4. Zlámalík 295, 5. Bambula 291.

Ženy:
1. Hanušová-Nashová (Luna) 42:00, 2. Havlíková (AVB) -46, 3. Kyptová (Johnson Control Ml. Boleslav) -3:20, 4. Pirzkallová (KC Kooperativa) -5:24, 5. Kalašová (Scott) -6:13, 6. Škarnitzlová (Dimp Giant) -6:50