Cyklokrosařskému MS v Americe nebylo co vytknout. Snad kromě počasí

Cyklokrosaři o víkendu přepisovali dějiny. Světový šampionát se poprvé konal ve Spojených státech. V Louisville si závody nenechalo ujít více než deset tisíc fanoušků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z trati cyklokrosového MS v Louisville | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Jen málokdo si dovedl představit, co šampionát v zámoří může nabídnout. Pouze se spekulovalo. Vinou počasí se navíc závody všech kategorií musely uskutečnit v jediný den. Úroveň a kvalitu samotného mistrovství světa tento fakt v žádném případě neovlivnil.

„Šampionát byl hodnocen veskrze kladně. Všichni byli rádi, že cyklokros poprvé opustil území Evropy. Myslím, že diváci kolem trati byli výborní, je znát, že o cyklokros je v Americe zájem. Myslím, že i belgičtí závodníci byli rádi, že se závod uskutečnil právě tady,“ hodnotil prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štetina.

Důležitý byl ovšem především pohled těch, kteří v Louisville startovali. Sedmý muž elitní kategorie Radomír Šimůnek neměl výhrady.

„Plně jsme se koncentrovali na samotný závod, ale když se pak člověk z Česka podívá na televizi a vidí, že jedeme na kolech normální závod – to bylo to, co měl šampionát splňovat. S odstupem času se na to budu dívat tak, že bylo fajn tu být, i když pro všechny výpravy to bylo finančně náročné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrovství světa v USA se osvědčilo, jen finančí náklady byly zátěží

Zaznívaly ale nejen pozitivní hlasy. Reprezentační trenér Stanislav Bambula z cesty do Ameriky rozhodně nejásal. Měl pro to své důvody.

„Z mého pohledu to pro nás není moc šťastné řešení, protože je pro nás hrozně nákladné dostat sem veškerou techniku. Bylo to náročné, logistika kolem je hrozně těžká.“

Samotnému šampionátu a jeho organizaci přitom jen těžko bylo možné něco vytknout.

„Žádné podstatné připomínky se nevyskytly, možná by se dalo vytknout, že v zatáčkách byly kovové bariéry a chybělo víc ochranných prvků. I depo bylo perfektně připravené, i když to je jinak celosvětový problém cyklokrosu – není možné, aby v boxu čtyři na pět metrů byli mechanici pro sedm závodníků a jinde mechanici pro jednoho závodníka. To se musí změnit,“ líčí postřehy reprezentant sboru rozhodčích Miroslav Janout.

Nadcházející mistrovství světa hostí Nizozemsko a v roce 2015 se elita vrátí do Tábora. Pro další roky nemusí být nereálné, aby cyklokrosaři znovu zamířili mimo Evropu.

„Možná Istanbul, nebo někam ještě dál. Určitě je zájem, aby se cyklokros rozšířil mimo tradiční tři země, tedy Nizozemsko, Belgie a Česká republika,“ říká Marián Štetina.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme