Cykokrosaři Kateřina Nash a Zdeněk Štybar mají rádi před MS klid

Po závodu juniorů a jezdců do 23 let se pozornost příznivců cyklokrosu upíná na mistrovství světa především k neděli. Češi si kladou otázku - objeví se na stupních vítězů v dopoledním závodě žen Kateřina Nash a obhájí odpoledne zlato Zdeněk Štybar? Jak se ale dvě největší česká želízka v ohni na vrcholný závod sezóny vlastně připravují?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Štybar přijíždí do cíle MS v cyklokrosu jako první. | Foto: Tomáš Adamec

Hodinu před nedělním polednem se na trať mistrovství světa vydá trojlístek žen reprezentující Českou republiku. Tedy Martina Mikulášková, Pavla Havlíková a především Kateřina Nash. Právě nejzkušenější z českých závodnic má největší šanci vystoupit na stupně vítězů.

Kdy ona sama o vrcholu sezóny začala přemýšlet? Uzavírá se před okolím?

„Vnitřně se soustředím několik dní předem. Člověk se na to připravuje neustále, ale sportovci v mém věku, kteří to dělají léta letoucí, tak já nemám zájem se týden před každým závodem někde zavřít a s nikým nekomunikovat, protože bych v podstatě žila o samotě, tím že závodíme pořád,“ svěřila se rodačka z Prachatic a vítězka letošního závodu Světového poháru v Táboře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se připravují na cyklokrosové MS Kateřina Nash a Zdeněk Štybar zkoumal Pavel Petr

Nechce se ale věřit tomu, že by zůstala klidná až do startovního výstřelu. „V ráno toho závodu chce mít člověk svůj klid a všechno si to zorganizovat, aby se na něco nezapomnělo. Čím blíž je ke startu, tak se opravdu soustředím.“

Co je proto těsně před závodem prioritou? Chce být člověk už sám? „Rozjetí je pro mě důležité, abych měla všechen materiál, jak chci. Tam už moc nějaké vybavování není. Ale když cestou na trať narazím na někoho známého, koho jsem dlouho neviděla, tak samozřejmě pozdravím. Nemám na očích tmavé brýle,“ říkala se smíchem Nash.

Štybar by se na týden schoval

Mužská elita se vydá na trať v patnáct hodin. Ve startovním poli nebude chybět ani Zdeněk Štybar. Jak dlouho chce mít on před rozhodujícím závodem svůj klid? „Kdyby to šlo, tak bych to vzal alespoň týden před závodem, ale to bohužel nejde. Snažím se spíš vytvořit si pohodu aspoň o večerech.“

Zkrátka, dvojnásobný mistr světa nechce ponechat nic náhodě. Vidina třetího zlata v řadě ho žene vpřed. Dokonce tak moc, že vypíná mobilní telefon.

„Udělal jsem si soukromé číslo, které má jenom rodina. A ten můj pracovní a český telefon večer vypínám a jsem na příjmu jen mé rodině. Protože se mi stávalo, že mi lidé volají v deset, v půl jedenácté večer, a to už takhle dál nejde,“ říká český závodník.

Výsledky zkrátka udělaly ze Zdeňka Štybara osobnost. Není divu, že je středem zájmu. „Nikdy jsme nečekal, že sportovec může mít poměrně pestrý život i po tom, co sleze z kola. Ale s výsledky a s tím, že jsem přestoupil do silniční stáje, tak povinností je mnohem víc, než jsem kdy měl.“

Vůbec to ale neznamená, že by si šestadvacetiletý závodník stěžoval. To by byl sám proti sobě.

„Na druhou stranu, já jsem za to rád, protože kdyby to bylo obráceně, že bych neměl co dělat a po tréninku bych mohl ležet u televize, tak to také není dobrá známka, že není zájem o vaší osobu. Takže každá mince má dvě strany. Ale v jednu chvíli se musí říct dost, a teď to půjde směrem, kterým já chci a ne tím, kterým chtějí ostatní,“ zdůraznil jeden z favoritů cyklokrosového mistrovství světa Zdeněk Štybar.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme