Dakar v Jižní Americe přitahuje těžké nehody českých kamiónů

Rallye Dakar 2012 je minulostí. Cílovou rampu měla včera v peruánském hlavním městě Limě, na kterou vyjelo i pět českých strojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už osamocená tatra | Foto: Petr Lusk

Peru, nová země na dakarské trase, se ukázala jako dobrá volba. Nabídla kromě kvalitního dakarského terénu obětavost tamních pořadatelů a přízeň fanoušků, která v Argentině a Chile za čtyři odjeté ročníky v těchto zemích přece jen ochladla.

A slavnostní ceremoniál v historické části Limy byl podle mého soudu povedenější, než tomu bylo v uzavřeném komplexu v Buenos Aires v posledních letech.

Češi se při Dakaru 2012 neztratili. Hlavně sedmé místo mezi kamiony Tatry Martina Kolomého je v obrovské konkurenci velkých profesionálních týmů velmi slušným úspěchem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jan Říha hodnotí letošní Rallye Dakar z pohledu českých barev

Boj Aleše Lopraise s Tatrou o absolutní vítězství do osudné deváté etapy české fanoušky mohl naplňovat hrdostí. Bohužel, těžká nehoda na přejezdu mezi dvěma rychlostními úseky naději na vítězství českého kamionu při Rallye Dakar po dlouhých letech rázně ukončila.

Jihoamerický Dakar jako by byl pro české kamiony zakletý. V každém z nich měl nejméně jeden těžkou nehodu. V prvních dvou ročnících Tomáš Tomeček, loni Marek Spáčil a Martin Kolomý a letos Aleš Loprais.

To jen potvrzuje fakt, že tahle soutěž se v posledních letech stále zrychluje a kdo chce se špičkou držet krok, musí jet, jak se říká, na hraně. Ostatně potvrzují to i slova Michala Ernsta, který jako navigátor Aleše Lopraise vyvázl jediný z nehody s lehkými zraněními.

„Jednoznačně je to nejtěžší rallye na světě. Není to ani tak o rychlosti, jako o výdrži – a to techniky i lidského těla.“

Přesto bude dál lákat stovky dobrodruhů, kteří si chtějí dokázat, že na to mají.

Jan Říha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme