Dálkové plavkyně Pechanová s Rybářovou sní o olympiádě

První velké české očekávání v rámci probíhajícího plaveckého mistrovství světa vzbuzuje nadcházející zahájení programu dálkových plavců. Už zítra v časných ranních hodinách středoevropského času vypluje na desetikilometrovou trať česká dvojice Jana Pechanová, Silvie Rybářová. Dvojice, která má hodně vysoké ambice. Třeba poprat se i o nominaci na olympijské hry v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Pechanová v šanghajském Oriental Sports Center | Foto: Michal Jurman

Jako nebe a dudy přitom působí obě dvě zmíněné v rámci ambicí, které si na jediné olympijské dálkové trati dávají. Zatímco dvojnásobná medailistka ze světového šampionátu Pechanová nijak neskrývá ty nejvyšší cíle, Rybářová svoji účast na šampionátu bere stále hlavně jako devízu vzhledem ke své budoucnosti.

„Já ještě nejsem zase až tak otrkaná, že bych to všechno zvládala. Takže se pořád v podstatě učím,“ uvedla skromně Rybářová. Jenže každý žák, který se probojuje na akci typu MS, se už dost možná může začít po právu titulovat označením učitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dálkové plavkyně Pechanová s Rybářovou sní o olympiádě

Zcela jasno má o tzv. papírových i oněch reálných favoritech nejen desetikilometrového závodu velezkušená Jana Pechanová. „Kdo se sem dostal, tak myslím, že to není nějaký plavec, který poprvé přišel do vody. S každým se musí počítat! A hlavně v takovýchto podmínkách i ten ‘nejslabší‘ soupeř může být hodně silný.“

Pechanová navíc vysvětlila proč. „Těch prvních patnáct lidí je zvyklých na nějaké podmínky, které jsou stabilní, dejme tomu teplota vody a vzduch, kdežto tady je to přesně naopak. Třeba nás matadory, když to takhle řeknu, to může totálně odrovnat. A nováček, který sem přijde, tak proklouzne a bude tam.“

A to je, ačkoliv nejde o ryze nováčka, i případ Rybářové, která v netypickém suchu, horku a vodě přesahující teplotu 30 stupňů může chytit obrazně řečeno svůj životní rybářský úlovek.

Jak sama přiznává, extrémní klimatické podmínky v Šanghaji jí příliš nevadí. A spíše jen s povděkem kvituje možnosti vyzkoušet si trať už dlouho před závodem. „Myslím, že je to výborné, protože si vyzkouším celou trasu. Trénujeme na tom dopoledne, každý trénink vyzkoušíme dvě kola. Myslím, že je to pro mě rozhodně přínosné.“

Favoritka Pechanová, ‘učnice‘ Rybářová

Voda ne voda, trénink ne trénink, k hlavním aspirantům na umístění v první desítce zaručující postup na Hrách bude v celosvětovém měřítku patřit určitě Jana Pechanová. Ta také roli širší spolufavoritky závodu na pláži Jinshan City Beach nijak neodmítá.

„Byla bych moc ráda, kdyby se to podařilo, patřit už od prvního závodu do špičky. Od prvního nominačního závodu pro olympiádu,“ nastiňuje nejlepší možný scénář Pechanová, která se teprve po svém účinkování na desetikilometrové trati rozhodne o svých další startech na mistrovství světa.

Česká dálková plavkyně Silvie Rybářová | Foto: Silvie Rybářová - osobní archiv

Na své silné trati 25 kilometrů se naopak určitě v Šanghaji ještě objeví Silvie Rybářová, považovaná mnohými odborníky právě za nástupkyni Pechanové. Zkuste ale s podobným tvrzením přijít za zdánlivě křehkou brunetkou.

„Žádná nástupkyně nejsem, každá jsme tady za sebe. Prostě může se podařit, nemusí. Já to neberu jako nominační kritéria, jako třeba na olympiádu. Zatím to mám jako – každý závod je pro mě zkušenost.“ Slovo zatím je ale v případě Rybářové tím hodně důležitým.

Už i její nadcházející starty v Šanghaji ukáží více o tom, zda české dálkové plavání bude mít stále ten skvělý zvuk, který mu v minulosti vytvořila, co se týká plavání učitelka na slovo vzatá, Jana Pechanová.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme