Dánský Herning je cyklistické město, teď ho ovládne plavání

Vůbec poprvé v historii hostí seniorské mistrovství Evropy v plavání Dánsko. Jak prožívají tento sportovní svátek samotní obyvatelé pořadatelského Herningu? Zatímco o pořádání plaveckého mistrovství Evropy v Česku se pouze několik let bez výsledku mluví, Dánové přešli razantně od slov k činům. Herning je ale město, které je spojeno zatím spíše se zcela jiným sportem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herning je městem cyklistiky.JPG

Herning je městem cyklistiky.JPG | Foto: Michal Jurman

„Kdepak plavání. Fotbal a cyklistika, to jsou tady sporty číslo jedna! Plavecký šampionát pořádáme jen proto, že zde máme nejlepší multifunkční arénu v Dánsku,“ říká recepční Anders na moderní skvost Herningu, kterému se kvůli jeho tvaru neřekne jinak než Krabice.

Do ní se vměstná více než 6000 fanoušků, kteří budou chtít na tradičním místě potvrdit velkého sportovního ducha všech Dánů.

„Toto místo je sportu zasvěcené, kolik zde už bylo vrcholných akcí – ve fotbalu, stolním tenise, teď v plavání a v lednu zde pořádáme zase šampionát házenkářů,“ tvrdí Kirsten, která je jednou z místních dobrovolnic na plaveckém šampionátu.

V Herningu existuje plavecký klub, dokonce jsou zde specializované školy, které kombinují výuku s plaváním. Sportem číslo jedna ale zřejmě už navždy zůstane v 50tisícovém městě cyklistika, o které se zde skládají i písně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Herning - dánské město cyklistiky přivítá plavce

Téměř v každé podobné se zde zpívá o zdejším rodákovi a legendárním vítězi Tour de France z roku 1996, tedy o Bjarne Riisovi, kterému se zde dodnes neřekne jinak než Orel z Herningu.

„Bydlí kousek za městem, tady podívejte, no není to tady, ale nějakých 10 kilometrů na sever,“ pátrá Andres na mapě marně po adrese současného manažera cyklistické stáje Saxo Tinkoff, za kterou jezdí i Čech Roman Kreuziger.

Bjarne Riis je zde podobným hrdinou jako v Kladně Jágr nebo v Hodoníně Masaryk. A nic na tom nemění ani fakt, že se po konci své hvězdné kariéry přiznal k dopingu.

„Je to náš hrdina, navždy zůstane,“ říká za všechny obyvatele Herningu Anders, který v roce 1996 byl mezi těmi, kteří takto slavně vítali zpět doma svého vítěze Tour de France.

Jenže od podobné slávy už v Herningu uplynulo hodně vody a možná i proto směřují pohledy místních v tomto týdnu právě k vodnímu živlu. Dánové potřebují jako každý národ mít své hrdiny a v plavecké reprezentaci, ve které je aktuálně hned několik světových rekordmanek, je k tomu potenciálu více než dost.

Michal Jurman, František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme