Davidu Svobodovi pomohlo ke zlatu v Londýně 'vyhoření' v Pekingu

Menší akce skoro ignoroval, místo toho se dlouho a trpělivě připravoval na olympijské hry. Zklamání, které zažil před čtyřmi lety v čínském Pekingu, už totiž nechtěl opakovat. Šermoval, běhal, střílel, plaval, a také třeba střídal koně různých povahových vlastností. Pro úspěch udělal maximum. A vyplatilo se, David Svoboda je teď prvním českým olympijským vítězem v moderním pětiboji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý moderní pětibojař David Svoboda | Foto: Reuters

Dojatý Jakub Kučera zvonil pro štěstí a střídavě sledoval svého čerstvě zlatého svěřence. V moderním pětiboji už toho zažil hodně, jako závodník i trenér, ale českého olympijského vítěze vidí prvně v životě.

„Věděl, co chce, udělal pro to, co bylo třeba a tohle je výsledek,“ říká reprezentační trenér moderních pětibojařů Jakub Kučera, který se ale nijak nediví úspěchu Davida Svobody, už na hrách v čínském Pekingu měl závod rozjetý na vítězství, jenže kůň byl proti.

„David na tento závod čekal. V Pekingu nechal zlatou medaili. Rozhodující bylo, že závod v Londýně byl za tři roky jediný, na který se chce soustředit,“ popisuje Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderní pětibojař David Svoboda je olympijským vítězem

„Kdybych v Pekingu dojel parkur, jakkoli, tak by to byla pravděpodobně zlatá medaile, protože jsem na tom byl běžecky o dost lépe než ostatní. Paradoxně mi ale pomohlo, co jsem si prožil. Byl jsem uvolněný a bylo to dobré,“ pochvaluje si nakonec čínské zkušenosti David Svoboda, a ještě něco nebo v tomto případě někdo čerstvému vítězi pomohl.

Reprezentační kolega sice své zásluhy ze skromnosti přehlíží, ale byl to on, kdo pomohl v bazénu vedle plavajícímu kamarádovi k lepšímu času, navíc Ondřej Polívka byl i prvním soupeřem olympijského šampiona v úvodní disciplíně v šermu, a tak se úspěšnější David Svoboda od výhry nad krajanem doslova odpíchl.

„Zase bych to tak nepřeceňoval, jedeme víceméně na sebe. Samozřejmě že si někdy pomůžeme, ale není to nic extra velkého. A že ode mě odpíchl? To byla jeho zásluha, ne moje,“ smál se Ondřej Polívka.

„David potřebuje závodit pro někoho, aby byli lidé a aby byla show. Byla tu máma i jeho bráchové. Nechci říct, že mu to výrazně pomohlo, ale je dobře, že tady byli,“ vyjmenoval trenér Jakub Kučera další z věcí, které měly na olympijské zlato vliv, a David Svoboda nijak neprotestuje.

„Je to pro mě povolený doping. V takovémto prostředí mezi skvělými diváky ze sebe vyškrábu vždycky daleko více než ostatní,“ dodává David Svob.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme