Definitivní rozhodnutí: Kajakář Štěrba smí na OH startovat

Český kajakář Jan Štěrba smí definitivně startovat na olympiádě v Londýně. Rozhodl o tom soud, ke kterému se odvolala Mezinárodní kanoistická federace a spor prohrála. Člen posádky českého čtyřkajaku tak definitivně dosáhl očištění od podezření z dopingu. Sportovní arbitrážní soud CAS udělil Štěrbovi jen napomenutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost v cíli. Čeští kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba se radují již před cílem z vítězství v závodu Světového poháru na 1000 metrů v německém Duisburgu | Foto: Vít Chalupa

Štěrbovi zastavila na začátku července činnost na půl roku Mezinárodní kanoistická federace kvůli tomu, že v květnu neprošel po olympijské kvalifikaci dopingovou kontrolou. Štěrba se ale bránil tím, že látka, kvůli které by potrestán, není na seznamu těch zakázaných. V těle našli českému sportovci stimulant Beta-methylphenylethylamin.

Za své očištění bojoval Štěrba u arbitráže Mezinárodní kanoistické federace v Laussane, která po jeho slyšení rozhodla o tom, že nedopoval, a půlroční distanc zrušila.

Hlavním bodem obhajoby bylo, že se látka Beta-methylphenylethylamin přímo nenachází na seznamu zakázaných. Na to by se nemusel brát zřetel, kdyby nešlo právě o skupinu S6, tedy stimulanty. Ta se dělí na S6a), kde jsou přesně vyjmenovány zakázané látky a na S6 b) zvané nespecifické látky. A tam je větička zahrnující: „.. další látky s podobnou chemickou strukturou nebo podobnými biologickými účinky“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s právním zástupcem Jana Štěrby Janem Šťovíčkem

Štěrbův start na olympiádě se ale ještě musel dořešit administrativně, protože rozhodnutí o jeho nevině přišlo až po uzávěrce olympijských akreditací. Jeho zařazení na soupisku tak musely schválit ještě tři instituce - Mezinárodní olympijský výbor, organizační výbor londýnské olympiády a Mezinárodní kanoistická federace.

Právě posledně uvedená instituce si ale postavila hlavu a paradoxně se odvolala proti rozhodnutí své vlastní arbitrážní komise. Celý spor tak musel až k soudu, který se konal včera v Londýně a ze kterého Jan Štěrba vyšel jako vítěz. Po dlouhých týdnech boje o očištění vlastního jména má tak konečně jistotu, že pod pěti kruhy bude startovat.

„Osobně Jana Štěrbu obdivuji, jak se dokázal s takovým tlakem vyrovnat. Obvinění přišlo nečekaně a přístup Mezinárodní kanoistické federace vůči němu nebyl vstřícný, spíš byla snaha ho z nějakých důvodů trochu poškodit. Jan Štěrba se s tím ale perfektně vyrovnal a dokonce pokračoval v přípravě na olympijské hry. Muselo to pro něj být obrovsky těžké a já jsem rád, že to takhle dopadlo, je to pro ně obrovská satisfakce. Zaslouží si na olympiádě jet a uspět,“ říká právní zástupce českého kajakáře Jan Šťovíček.

Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme