Den po skončení olympiády se začínají objevovat i negativní stránky OH

Obyvatelé Londýna prožívají první hodiny poolympijského vystřízlivění. Britská metropole se ukázala jako skvělý a velkorysý hostitel a sportovci Spojeného království podpořili euforii fanoušků ziskem 29 zlatých medailí. V medailovém pořadí skončili za Spojenými státy a Čínou, což je jejich historický úspěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský olympijský stadion byl srdcem XXX. Her | Zdroj: Reuters

Teď se ale začíná mluvit o těch horších stránkách úspěšné akce. „Během olympijských her převládal optimismus. Teď nastává doba skládat účty. Prý jsou i tací, kteří na olympiádě prodělali a nechtějí si to nechat líbit,“ říká Jiří Hošek.

„Dopravci a taxikáři se cítí ošizeni a už teď má britská vláda na krku několik žalob týkajících se omezení volného podnikání, třeba ohledně předem neavizovaných uzavírek komunikací.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Co OH Londýnu daly a co vzaly? O tom mluvil v Ozvěnách dne Jiří Hošek

„Ve vzduchu jsou další právní spory kolem ochrany duševního vlastnictví a ochranných známek – tam jde především o používání olympijských symbolů. Stěžují si i podnikatelé v centru Londýna. Třeba restauratéři uvádějí propad tržeb oproti srovnatelnému období v loňském roce o více než polovinu,“ uvádí Jiří Hošek seznam těch, kteří na OH prodělali.

Zatím se neví, kolik olympijské hry stály. Původní odhadovaný rozpočet se zvýšil téměř čtyřnásobně na devět a čtvrt miliardy liber. „Těsně před začátkem Her sice britská vláda tvrdila, že jí v pokladně 476 milionů zbylo, ale nebyla by to první ani poslední akce, kde by se po jejím skončení objevily nesplacené účty,“ naráží Hošek na MS v klasickém lyžování v Liberci.

Britská vláda se teď bude snažit udržet pozitivní obraz Her co nejdéle. „Mám pocit, že se Britové jakoby zhlédli v Německu a jeho pozitivním příkladu fotbalového MS 2006. Ve Spojeném království, které sužuje opravdu vážná ekonomická krize je tohle málo pravděpodobné,“ myslí si Jiří Hošek.

Jiří Hošek, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme