Deprese trápí i sportovce. Problém bývá v normálním životě, říká Helena Suková

Fotbalový svět si připomíná pět let od sebevraždy německého brankáře Roberta Enkeho. Tehdy dvaatřicetiletá opora národního týmu si vzala život kvůli těžkým depresím. Psychické problémy ale má také řada českých sportovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Suková se po veleúspěšné tenisové kariéře věnuje psychologii | Zdroj: ČTK

„Sportovci jsou pod tlakem trenérů, novinářů, veřejnosti a hlavně sponzorů. Tyhle čtyři skupiny lidí je bičují k nejvyššímu výkonu. To jsou stresové záležitosti,“ vysvětlil Českému rozhlasu psychiatr Jaroslav Maxmilián Kašparů.

„Pokud sportovec selže a neuspokojí sponzory, trenéry, novináře a fanoušky, má samozřejmě depresi, protože selhal,“ dodal psychiatr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Depresím u sportovců se s Helenou Sukovou a psychiatrem Maxmiliánem Kašparů věnoval reportér ČRo Jan Suchan

Ale sportovce nemusí sužovat jen sportovní problémy, výkony a výsledky. „Sportovce trápí stejné problémy jako normální lidi a přidává se to, že se problémy odráží i v jejich sportu,“ upozorňuje bývalá úspěšná tenistka a v současné době psycholožka Helena Suková.

„Z deseti sportovců, kteří přijdou, to u osmi z nich není o tom, že nevědí, jak dát míček přes síť nebo puk do brány, ale nakonec se ukáže, že je to problém v normálním životě, který ovlivňuje, že se jim nedaří ve sportu,“ dodává čtyřnásobná vítězka Fed Cupu.

Často jde o potíže rodinné, finanční, u sportovců po ukončení kariéry to může být hledání dalšího uplatnění, ale někoho prý velmi trápí třeba i politická situace.

Deprese ale nemusejí mít žádnou zjevnou vnější příčinu, tzv. endogenní deprese, kterými trpěl Robert Enke, jenž se před pěti lety zabil, vznikají narušením vnitřních biochemických pochodů.

Ať už způsobuje psychické problémy cokoli, nemělo by se jejich řešení odkládat. „Když má člověk nějaký problém, je potřeba, aby ho začal řešit, a ne aby ho dával do ústraní a dělal, že neexistuje. Jestliže nějaký problém je, tak je, i když budete dělat, že tam není,“ říká Helena Suková.

Sebevraždou neukončil svůj život pouze německý fotbalový brankář Robert Enke, nedávno si sáhl na život také bývalý slovenský hokejista Miroslav Hlinka a z českých sportovců například motocyklový závodník Jaroslav Huleš, fotbalový trenéra Evžen Hadamczik nebo skokan na lyžích Vladimír Podzimek.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme