Děti měly čtyřicet let plavání na školách povinné, už tomu tak ale není

Vzdělaný člověk musí umět číst, psát a plavat, tak to alespoň platilo kdysi ve starém Řecku. Naše dnešní kritéria vzdělanosti jsou samozřejmě poněkud jiná, ale pokud se týká plavání, rozhodně by se nemělo ocitnout v "postavení mimo hru".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupaliště, plavání, bazén (ilustrační foto)

koupaliště, plavání, bazén (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Promítnete-li si třeba svoje zkušenosti z dovolené u vody, určitě nezkusíte protestovat proti názoru, že nemalé procento současné populace by tváří v tvář starověkým propagátorům výše uvedené teorie rozhodně neobstálo.

Třeba z pohledu dětí školou povinných doplácí možná tento rekreačně využitelný sport na to, že víceméně není možné brát si s sebou do vody mobilní telefon. Však také ani bývalá reprezentantka Ilona Kudrnáčová - Hlaváčková nepřekypuje optimismem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnozí rodiče a děti považují plavání v dnešní době za nedůležité

"Praxe mi ukázala, že trenéři musí mít opravdu velkou trpělivost, fantazii, snahu a píli děti přemlouvat. Děti nechtějí, musí se jim pomoct. Opravdu si nedovedu tělesnou výchovu na školách představit," vysvětluje Ilona Kudrnáčová - Hlaváčková.

Z toho, co právě bylo řečeno, může vyplynout otázka pro tajemnici Asociace plaveckých škol České republiky Janu Boubínovou: Jak jsme na tom s plaveckou výukou na školách? Jak široký okruh dětí vůbec zasahuje?

"Plavecká výuka není povinná. U nás tato tradice byla čtyřicet let a byla to věc, kterou nám všude okolo záviděli. Dnes ale ne všechny základní školy považují za nutné zařadit do výuky plavání," prozrazuje Jana Boubínová.

Plavecká soutěž měst podporuje už 22 let zájem dětí i seniorů o plavání

Číst článek

Ono samozřejmě záleží i na tom, jak se tváří na sport v jakékoli podobě samotní rodiče. Pro nemalé procento z nich je otázkou prestiže, aby obstarali svým dětem omluvenku na tělocvik a nezatěžovali je s něčím tak nedůležitým, jako je sport.

"Někteří rodiče, stejně tak i někteří ředitelé základních škol považují plavání nebo sport vůbec za něco pro děti velmi důležitého. Jsou ale naopak i tací, kteří považují sport za naprostou zbytečnost," pokračuje Boubínová.

A jak bychom asi - pokud se týká propagace plavání na školách - obstáli v porovnání s dalšími evropskými zeměmi?

"V podstatě nikde v okolních zemích není plavání nařízeno zákonem. Pravda je ale taková, že rodiče plavání považují za tak nezbytnou dovednost, že se děti běžně učí plavat, i když to rodiče stojí více peněz než u nás," zakončuje Jana Boubínová.

Aleš Procházka, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme