Děti stále méně sportují. Jan Železný ale vidí problém v přístupu rodičů

Dost možná, že už se tělocvikáři na tuzemských základních školách stačili dětí zeptat: Tak co, sportovaly jste o prázdninách? Pokud se jim dostalo pravdivé odpovědi, docela určitě je nijak nepotěšila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Železný byl hostem Radiožurnálu a položil také novou otázku soutěže Zlaté momenty | Foto: Šárka Ševčíková

"Trochu se toho děsím. Dětem se totiž moc nechce," říká například bývalá špičková běžkyně Jarmila Kratochvílová.

A s jejími slovy jdou bohužel velmi dobře dohromady výsledky čerstvého průzkumu, který připravila Asociace amatérských sportů České republiky. Možná to leckomu z vás vyrazí dech, ale je to opravdu tak. Pouze 22 procent školáků uvedlo, že volný čas věnovali v létě také sportování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Probudit zájem dětí o sport pomáhají i Zátopkovy štafety

"Možná, že to ještě bude trvat nějaký rok, než se nabaží počítačů, internetu a dalšího. Třeba se vrátíme k tomu, co bylo dříve. Kdy jsme se na hodiny tělocviku těšili a i po škole jsme sportovali. Teď mám takové období, kdy mám o pohyb našich dětí strach," vysvětluje Jarmila Kratochvílová.

A takovýchto skeptických hlasů můžeme slyšet daleko víc - počínaje třeba lékaři a konče učiteli nebo slavnými sportovci, kterým záleží nejenom na tom, aby v Česku nebyla nouze o sportovní talenty.

Trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný si ovšem nemyslí, že alfou a omegou všech dlouhotrvajících problémů je nezájem dětí.

Zájem o pohyb by v dětech mohly probudit i tradiční Zátopkovy štafety

Číst článek

"Spíš si myslím, jestli nejsou líní rodiče. Děti v sobě mají zakódovaný pohyb. Rády se baví nějakou pohybovou aktivitou. Pořád se říká, že tahle generace je trochu jiná, já ale říkám ne. Je to hodně o rodičích, aby přivedli děti na stadion."

Jisté však je, že k nekonečné bitvě s rafinovanými nástrahami civilizace odvádějícími děti od sportování je zapotřebí nejen rodičovské pomoci. Hodně záleží také na tom, jak umějí školy motivovat i ty žáky, kteří jsou opravdu jen svátečními zájemci o pohyb.

Školáci si mohou zasoutěžit v Zátopkových štafetách

Jedním z mnoha široce využitelných receptů jsou Zátopkovy štafety - tedy republiková akce, při které žáci základních škol na dálku soupeří na tratích, na nichž slavný český vytrvalec získal onehdy v Helsinkách zlaté olympijské medaile.

Patrony blížícího se 22tého ročníku jsou právě Jan Železný a Jarmila Kratochvílová. A pokud chcete o této soutěži vědět víc, stačí si vzít ku pomoci webovou adresu: www.info-sport.cz.

Aleš Procházka, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme