Díky, táto, díky všem, vzkazuje z ME bronzová plavkyně Baumrtová

Není medaile jako medaile a není rekord jako rekord, musí si po svém včerejším vystoupení na mistrovství Evropy říkat česká plavkyně Simona Baumrtová. Český rekord na stometrové znakařské trati zde totiž překonala hned třikrát a medaile z evropského šampionátu v dlouhém bazénu v její sbírce zatím také chyběla. Až nečekaně mnoho důvodů k radosti tak měla včera v maďarském Debrecínu tato dvacetiletá česká reprezentantka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simona Baumrtová, česká reprezentantka v plavání. | Foto: David Kalvas

„Jako prvního, čeho jsme si na světelné tabuli všimla, bylo, že před jménem byla medaile. Tak jsem si říkala, ty brďo! A pak jsem si všimla toho času a za ním byla trojka,“ popisuje Baumrtová zatím nejhezčí chvíle své plavecké kariéry, tedy těsně po dohmatu finálového závodu na sto metrů, ve kterém vybojovala svoji první medaili kariéry z evropského šampionátu v dlouhém bazénu.

Poté, co se ve dvacetileté reprezentantce trochu usadila medailová euforie, začala si teprve uvědomovat, čeho všeho v Debrecínu za dva dny dosáhla. Cestu za bronzovou medailí totiž orámovala hned natřikrát vytvořeným novým českým rekordem.

„Chtěla bych poděkovat tátovi, že mě šetřil a nepouštěl plavat, když mi nebylo dobře, pak i trenérovi i tréninkové skupině a řediteli Slavie Chomutov,“ nebrala díky z úst Baumrtové konce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bronzová radost znakařky Baumrtové na ME v Debrecínu

Příčiny obrovského výkonnostního růstu během posledního měsíce přitom zůstávají tak trochu tajemstvím i pro samotnou chomutovskou plavkyni. Zvlášť, když přípravu na evropských šampionát narušila hned dvakrát angína.

„Ve finále jsme se snažila doladit spíš technické věci hlavně po obrátce, a ne to plavání mezi. Všechno vyšlo na sto procent,“ nachází v detailech, jakými jsou důraz na precizní obrátky či správné vlnění, Baumrtová možné příčiny obrovského výkonnostního skoku směrem vzhůru.

Podobné drobnosti, podpořené zvednutým sebevědomím, mohou hrát v její prospěch i v dnešním boji o finále na nejkratší padesátimetrové trati.

Teď ještě znakařská padesátka

„To se pak může stát cokoli. Ve Štětíně to byla taky naprostá bomba. Vůbec jsem to nečekala na padesátimetrové trati. Tak uvidíme, jak to dopadne,“ vzpomíná Baumrtová na prosincový evropský šampionát ve Štětíně v krátkém bazénu, kde získala bronzovou medaili také na znakařské padesátce. Distance tedy pro ni, jako pro sprinterku, dělaná.

O motivaci navíc by zde přitom také bylo. Pokud by si totiž Baumrtová i po znakařské padesátce znovu pověsila v sobotu medaili na krk, vyrovnala by česká výprava ziskem tří cenných kovů, vůbec historicky nejlepší český výsledek z evropských šampionátů. Třikrát se totiž čeští plavci zásluhou Černé a Málka radovali jen v roce 1997 v Seville.

Jakub Kanta, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme