Diskařky si na paralymiádě v Londýně rozdělily dvě sady medailí

Jak může jednotlivec vyhrát dvě medaile z jednoho jediného olympijského nebo paralympijského závodu? Dosud zněla odpověď jednoduše: Nijak! Po dnešku ale nejspíš bude všechno jinak. Kuriózní dohru má totiž soutěž handicapovaných diskařek na londýnské paralympiádě. Rozhodčí tam špatně přepočítali výsledky a vznikl nevídaný zmatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahajovací ceremoniál letošní paralympiády | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Diskařky soutěžily v kombinované kategorii postižení F35/36, tím pádem se dosažené vzdálenosti musely přepočítávat na body a to pořadatelé nezvládli. Původně měla podle jejich verdiktu vyhrát Ukrajinka Pomazanovová před dvojicí Číňanek. Tak vypadalo pořadí na stupních vítězů při medailovém ceremoniálu.

Jenže podle správného pořadí měla vyhrát jedna z Číňanek, Ukrajinka měla brát stříbro a Australanka Proudfootová se měla posunout na bronzový stupínek z původně až pátého místa. Podle původního rozhodnutí Mezinárodního paralympijského výboru měl proběhnout nový medailový ceremoniál.

Podle informací Daily Telegraphu byla snaha závod dokonce opakovat, což by asi na paralympiádě bylo snadnější, než při olympijských hrách. To ale neprošlo a nakonec podle Telegraphu Mezinárodní paralympijský výbor přijal bizarní verdikt: Původní, myšleno nesprávné medailistky, si cenné kovy smějí ponechat! Tyto výsledky se ale nebudou počítat do medailové tabulky národů.

Ukrajince Pomazanovové zůstává právo používat titul paralympijská vítězka. To má samozřejmě i právoplatná šampionka, Číňanka Wuová. Takže z jedné soutěže budeme mít dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, Ukrajinka totiž stříbro navíc nejspíš nedostane.

Jiří Hošek, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme