Diváci v Československu viděli před 55 lety v televizi první přímý přenos z OH

Dnes je tomu právě 55 let, co diváci v Československu viděli na vlastní - tedy televizní oči - první přímý přenos z olympijských her. Premiéru si v italské Cortině d'Ampezzo odbyli komentátoři Vít Holubec s Milošem Zouharem při rychlobruslařském závodu na 500 metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizor | Foto: Comstock Images

Československo tehdy nemělo přímé spojení vysílacími linkami z Itálie. Televize nevlastnila práva na vysílání, tím méně, aby za ně platila. Ale vysílalo se. Jak je to možné? Výrazně pomohl tehdejší redkator Mladé fronty a pozdější televizák, který byl na místě - Miroslav Hladký. Dohodl se totiž z intendantem italské televize panem Braunem, původem z Brna.

"Zjistili, že pan Braun vyrůstal v Brně a čeština mu rozhodně není cizí. Hladký do toho tehdy vrazil značnou část svých diet na celou olympiádu a nakonec příjemně unavený pan Braun souhlasil. A to památnými slovy: 'Tak si to klidně vysílejte, ale je to pirátství.' Československá televize tak mohla z Her zkušebně vysílat nestanovený počet přenosů," říká Vladimír Drbohlav z České televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 55 lety odvysílala televize v Československu první přímý přenos z OH

Po právní stránce tedy bylo vše vyřešeno. Ale ta technická byla složitější. Signál se přebíral od Východoněmecké televize, která ho měla od Západních Němců. Zkouška proběhla už 27. ledna při hokejovém utkání Sovětský svaz - Švédsko.

"Všichni byli tak nadšení, jak to funguje, hlavně z toho signálu, že se operativně rozhodli kolem třiadvacíté hodiny pustit třetí třetinu tohoto zápasu." doplňuje Drbohlav.

Prvním oficiálním přenosem byl ale až ten právě 55 let starý. Osmadvacátého ledna, což byl třetí den olympijských her, se v deset hodin ráno objevil na obrazovce rychlobruslařský závod na 500 metrů. Komentátoři Vít Holubec a Miloš Zouhar ale měli velmi těžkou pozici. Bez zvuku německých kolegů ve sluchátkách by byli ztraceni.

Pro televize až do Ostravy

"Neměli k dispozici ani startovní listiny, které se uzavíraly před soutěží, grafika neexistovala. Nastoupili tam dva závodníci, ty identifikoval západoněmecký kolega na místě, po něm to zopakoval východoněmecký kolega v berlínském studiu a než to dorazilo do Prahy, tak byli oba v cíli. Takže čeští komentátoři mohli říct, že tuhle pětistovku vyhrál Američan před Rusem," vysvětluje Vladimír Drbohlav.

Těch přenosů bylo nakonec mezi 23 až 28. A vzbudily nebývalý ohlas. Signál tehdy nebyl ani na většině území Československa, chyběla třeba Ostrava, ta se ale hodila jiným způsobem.

"V oblasti, kde byly přenosy dostupné, byly všechny televizory vykoupeny. Až do Ostravy vyjížděli Pražáci nakupovat 'bedýnky', aby si je přivezli a ještě zažili tu olympijskou atmosféru," popsal tehdejší premiérový přímý přenos z olympijských her Vladimír Drbohlav.

Tomáš Kohout, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme