Do světové špičky se dostanou jen velmi psychicky odolní golfisté

Čtyři čeští golfisté se na turnajích ve Španělsku snaží vybojovat právo startovat na elitních evropských sériích. Ti nejlepší z přibližně tisícovky zájemců dostanou možnost startovat v příští sezóně i na prestižní European Tour, kam se zatím žádný český golfista nedostal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý Bad Griesbach je golfovým rájem | Foto: Linda Burdová

Třiadvacetiletý Ondřej Lieser hrál o postup na European Tour už dvakrát, a když se zamyslí nad porovnáním českých golfistů a jejich soupeřů v kvalifikaci, neváhá.

„Říkám to už dlouho, mezi českými hráči, co jsme tady a ostatními, takový rozdíl zase není.“

Jenže podobná výkonnost není jediným faktorem. V golfu jsou obzvláště důležité i další dva. Jednak zkušenosti, které žádný současný český golfista nemá. Generace před nimi uvízla ve stejném bodě, jako je momentální česká špička, a tak není od koho je brát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Takže si myslím, že jeden nebo dva už to prolomí, říká Alan Babický o českých golfistech, kteří se snaží kvalifikovat na European Tour

A pak je důležitá také psychika, o které rád mluví bývalý golfista a nyní podnikatel Alan Babický.

„Jaksi myšlenkovzdornost techniky je moje oblíbené téma. Když ho napadne, že by mohl vyhrát, jestli se to na technice neprojeví.“

Z psychické odolnosti se možná stává jeden z hlavních faktorů golfového úspěchu.

Zatímco pár povedených zápasů může v jiných sportech znamenat výrazný posun, v golfu je naopak hlavní, aby žádné za čtyř turnajových kol nebylo výrazně špatné. Právě z psychicky odolných golfistů se utváří světová špička.

„Jsou to buď národnosti, kterým je daná zvýšená míra vrozeného sebevědomí, nebo velmi flegmatičtí lidé. Severské národy mají poměrně hodně golfistů ve špičce, pak Španělsko, Francie a podobně,“ vysvětluje Alan Babický.

Ale i přes tyhle nedostatky vidí Babický u současných českých golfistů velký pokrok oproti předchozí generaci a zatím nepoznané schopnosti.

Dneska ti kluci, to je 30 metrů doprava, 20 metrů před green a vůbec ho to nerozhodí. Na další jamce exceluje. A zase přijde nějaká jeho vlastní chyba, ale zvládají to psychicky dobře. Takže si myslím, že jsou tomu blíž. A čekám, že jeden nebo dva už to prolomí,“ myslí tím Alan Babický někoho ze čtveřice Ondřej Lieser, Stanislav Matúš, Filip Mrůzek a Cyril Suk mladší.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme