Do začátku zimní olympiády v Soči zbývá přesně rok

Jihoruské letovisko Soči se chystá na lehkou předolympijskou generálku. Dnešní slavnostní galashow odstartuje odpočítávání do začátku zimních her, které odstartují přesně za rok a už dnes je jasné, že překonají přinejmenším jeden rekord. Do dějin už v tuto chvíli vstupují coby nejdražší olympijské hry v historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soči - olympijská zvířátka už jsou v prodeji | Foto: Alina Holušová

V olympijském parku ve čtvrti Adler, v olympijské vesničce, po cestě do Krásné Poljany i v samotném horském středisku se staví, buduje, upravuje a finišuje v podstatě 24 hodin denně. Některá sportoviště se už používají, jiná procházejí zátěžovými zkouškami nebo posledními úpravami.

Třeba v rychlobruslařské aréně by mohla mít za rok své želízko v ohni i Česká republika. Po super hladké ledové ploše se zatím ve speciálních návlecích smeká jen pár novinářů a samozřejmě zaměstnanci stavebních společností. Starosta Soči Anatolij Pachomov ujišťuje, že se vše do startu olympiády stihne dokončit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do startu olympiády v Soči zbývá přesně rok, už teď ale dosáhla na jedno historické maximum - bude nejdražší v olympijských dějinách

„Ještě před čtyřmi roky tu nestálo vůbec nic, dnes tu máme olympijský park. Za investory sice mluvit nemůžu, ale jsem přesvědčený o tom, že všechno se postaví včas,“ ubezpečuje hlava města, které se pyšní tím, že je oblíbencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jeho vláda už do zhmotňování olympijského snu o zimních hrách v subtropech nalila obrovské prostředky. Státní komise dohlížející na přípravu her čerstvě připustila, že celková suma za vybudování infrastruktury se vyšplhá na historické olympijské maximum - 50 miliard dolarů, ze státních i soukromých prostředků. Mnozí obyvatelé Soči, ale i celého Ruska si kladou otázku, zda má tak velká investice smysl.

Dělníci v ruském Soči prý otročí na olympijských stavbách. Úřady kritiku mírní

Číst článek

„Investorům jde jen o to, získat půdu, zastavět ji a na olympiádě vydělat. Na lidi se tu nikdo neohlíží,“ soudí jedna z místních obyvatelek, jejíž dům stojí nedaleko stavby. Jiní ale pořadatelství her vidí z pozitivní stránky.

Vstupenky na ZOH v Soči už jsou v prodeji. Nejvíc jich je na hokej

Číst článek

„Já olympijskou myšlenku podporuji. Podle mne přinese Soči i Rusku šanci ukázat se světu v dobrém světle. A pozitiva zůstanou i do budoucna v podobě nové infrastruktury. Desetiletí tu do ní nikdo neinvestoval,“ věří jeden z hoteliérů ve čtvrti Adler.

Plán sportovišť pro ZOH 2014 v Soči | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme