Dopingová aféra Nikase se letos zřejmě nevyřeší, míní dostihový funkcionář Pavel Viceník

Dostihoví fanoušci s napětím čekají na to, jaký konec bude mít dopingový případ vítězného koně letošní Velké pardubické. Desetiletý valach Nikas měl po triumfu v nejslavnějším dostihu kontinentální Evropy pozitivní test a v následujících dnech, pravděpodobněji ale týdnech, by měly dorazit z anglického Newmarketu výsledky B vzorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finiš hlavního dostihu

Finiš hlavního dostihu | Foto: Zdeněk Novák

O nákladnou analýzu na ostrovech požádal trenér Stanislav Popelka, který Nikase připravuje na Prostějovsku. Šance na to, že by se vzorky rozcházely, není velká. Ale i to se stává a renomovaná laboratoř v Newmarketu zjistí případnou nedovolenou látku a také její množství.

Na veřejnost se dostaly informace o tom, že by mohlo jít o kofein, ale podle veterinářky Jany Mezerové by muselo jít o obrovské množství, aby Nikasovi v závodě pomohl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, zda bude vítězem letošní Velké pardubické 10letý Nikas, rozhodnou výsledky dopingových testů. Hostem ČRo byl Pavel Viceník, jeden z autorů českého Dostihového řádu

Také dostihová legenda Josef Váňa nevěří, že by zkušený trenér úmyslně koně dopoval. „Jsem přesvědčený o tom, že by nikdo koním do Velké pardubické a zvlášť pan Popelka žádný preparát, který by byl zakázaný, nedal, že to muselo být prostě nedopatření,“ naznačil.

„Nevím, jak to vzniklo, ale strčím za to ruku do ohně, že trenér, který posílá koně do Velké pardubické s šancí vyhrát, je nebude dopovat, protože by byl sám proti sobě,“ dodal Váňa.

Jako nejpravděpodobnější varianta se tak jeví kontaminace krmiva, které může trenér jen těžko zabránit. I tak by ale v případě pozitivního B vzorku byl Nikas z Velké pardubické diskvalifikován a trenéra Popelku by stihl trest od českého Jockey Clubu.

„Odpovědnost trenéra je skutečně objektivní, za ten skutek jako takový. Tam ty sankce podle dostihového řádu prostě přijdou,“ potvrzuje prezident Jockey Clubu Jiří Charvát s tím, že do doby, než se prokáže zakázaná látka také ve vzorku B, platí absolutní presumpce neviny.

Na výsledky budeme ještě nějaký týden čekat

Pavel Viceník, jeden z autorů českého dostihového řádu, ve vysílání ČRo přiblížil postup v případě potvrzení nálezu ve vzorku B. „Laboratoř z anglického Newmarketu by pak výsledek předala Jockey Clubu. Ten by podal na svůj disciplinární orgán, v tomto případě pořádkovou komisi, žádost o prošetření. Její výsledek by pak měl dopad na výši a druh sankcí,“ vysvětlil.

V dostihovém řádu jsou podle něj sankce různého typu. „Je to například finanční postih, zákaz činnosti trenérovi třeba i na několik let. Pokud by se to potvrdilo, je automatická i diskvalifikace koně,“ dodal Viceník.

Analýza B vzorku obvykle trvá zhruba tři týdny, výsledky podle něj ale zatím nejsou. „Naopak tím, že dostihový řád dává možnost trenérovi případně majiteli koně zvolit jinou dostihovou laboratoř, což se v tomto případě stalo, lze očekávat, že se ta doba prodlouží,“ upozornil.

„Protože v Británii na rozdíl od Německa a našich dostihů je v plném proudu překážková sezona, takže vzorků k rozboru je tam podstatně víc. Lze tedy očekávat, že budeme ještě nějaký týden čekat,“ vysvětlil Viceník.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme