Dopoval jsem, přiznal Lance Armstrong v pořadu Oprah Winfreyové

Někdejší slavný cyklista Lance Armstrong se přiznal k dopingu. Američan, který užívání zakázaných látek dlouho popíral, učinil zásadní doznání v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou. Podle svých slov dopoval i při zisku všech sedmi titulů z Tour de France, které mu byly už dříve odebrány. Americká antidopingová agentura USADA nyní žádá Armstongovu výpoveď pod přísahou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lance Armstrong

Lance Armstrong | Foto: Wikimedia, public domain

Přiznání bývalého idolu všech fanoušků cyklistiky proběhlo během několika minut hned v úvodu celého rozhovoru a mohlo by podle mnohých vést k očištění celého sportu. Armstrong odpovídal na otázky populární moderátorky velmi stručně, zpravidla jen slovy ‚ano‘ nebo ‚ne‘.

Přiznal se tak k tomu, že užíval nepovolené podpůrné prostředky, aby si vylepšil sportovní výkon, a to krevní doping EPO i krevní transfuze. Na začátku své kariéry prý užíval hormon kortizon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přiznání Lance Armstronga informoval ve vysílání Radiožurnálu americký zpravodaj Vít Pohanka

„Eritropoetin a krevní doping zvyšují krvetvorbu, která zvyšuje vytrvalost sportovce a přenosovou funkci krve, přivést kyslík z plic do svalu. Užívání steroidu testosteronu a růstového hormonu napomáhají ke zvyšování svalové síle, rychlosti a částečně přispívají také k rychlejší regeneraci organismu,“ říká odborník na studium dopingu z českého Antidopingového výboru Jan Chlumský a dodává:

„Předávkování, ale i stálé užívání zakázaných látek může vést až ke smrti, i když dnes ti největší profesionálové mají kolem sebe armádu lékařů a chemiků, kteří trochu eliminují negativní následky dopingu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Chlumský z českého Antidopingového úřadu o důsledcích užívání zakázaných látek

Rozhovor s Winfreyovou byl předtočen už v pondělí, a tehdy se začalo poprvé mluvit o tom, že se Lance Armstrong k dopingu přiznal. Američan přitom v minulosti jakýkoli doping vehementně popíral. Za lež federálním úřadům by teď dokonce mohl skončit ve vězení.

Jednačtyřicetiletý rodák z Texasu působil místy nejistě a pohledem se vyhýbal moderátorce Oprah Winfreyové. Lance Armstrong se v pořadu i omluvil a uvedl, že bude spolupracovat při vyšetřování dopingu v cyklistice. K znovuzískání důvěry široké americké veřejnosti ale aspoň zatím takové prohlášení nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Byla to jedna velká lež, řekl mimo jiné Lance Armstrong v pořadu Oprah Winfreyové

Lance Armstrong úspěšně a bez poskvrny prošel tolika dopingovými kontrolami, že se nabízí otázka, proč se přiznává a proč právě teď. I na to se ho samozřejmě v již zmíněném pořadu moderátorka zeptala, ale posuďte sami, jestli vám přijde Armstrongova odpověď uspokojivá:

„Nevím, jestli mám dobrou odpověď. Je pozdě, je pozdě asi pro většinu lidí. A je to moje chyba. Byla to jedna velká lež, kterou jsem hodněkrát opakoval. Teď je to pryč. Tenhle příběh byl tak dlouho dokonalý: překonal jsi rakovinu, sedmkrát jsi vyhrál Tour de France, máš šťastné manželství, děti... Tenhle mytický a perfektní příběh nebyl pravdivý.“

Na téma 'Armstrong' bylo i dnešních 20 minut s Luborem Tesařem

Číst článek

Za jeho prohlášením je zřejmě snaha vrátit se ke sportování mezi triatlonisty, což má teď zakázané od Americké antidopingové organizace. Ale v takovém případě hraje Armstrong tak trochu vabank, protože se dá čekat, že teď se probudí k reakci federální úřady v Los Angeles.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armstrongovo přiznání k dopingu může mít dalekosáhlé následky, ale cyklistiku by mohlo očistit

Ovšem dobře známe případ sprinterky Marion Jonesové, která také nejprve popírala, že dopovala, a po přiznání skončila na půl roku ve vězení. Armstrongovi teď z těch praktických následků hrozí i to, že prohraje soudní spory se svými bývalými sponzory a dalšími subjekty, kterým by musel vracet prémie i bonusy ze závodů.

Jeho přiznání je senzační ne kvůli skutkové podstatě, ale kvůli přiznání samotnému, kterým potvrdil to, o čem se léta spekulovalo. Ještě před natáčením se Armstrong omluvil i zaměstnancům nadace Livestrong, kterou před 16 lety sám založil a která pomáhá lidem nemocným rakovinou a jejich rodinám.

Jackson teď Armstrong

Významný okamžik kariéry to byl i pro osmapadesátiletou moderátorku Winfreyovou. Její současný profesní kousek je přirovnáván k roku 1993, kdy přesvědčila k rozhovoru zpěváka Michaela Jacksona, který předtím 14 let televizní rozhovory odmítal.

Tehdy sledovalo její show přibližně 90 milionů lidí. Tentokrát prostřednictvím televize a internetu měly možnost Armstrongovo přiznání sledovat destíky milionů lidí ve 140 zemích světa.

Jan Kaliba, Jakub Kanta, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme