Dopoval jsem, přiznal Lance Armstrong v pořadu Oprah Winfreyové

Někdejší slavný cyklista Lance Armstrong se přiznal k dopingu. Američan, který užívání zakázaných látek dlouho popíral, učinil zásadní doznání v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou. Podle svých slov dopoval i při zisku všech sedmi titulů z Tour de France, které mu byly už dříve odebrány. Americká antidopingová agentura USADA nyní žádá Armstongovu výpoveď pod přísahou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lance Armstrong | Foto: Wikimedia, public domain

Přiznání bývalého idolu všech fanoušků cyklistiky proběhlo během několika minut hned v úvodu celého rozhovoru a mohlo by podle mnohých vést k očištění celého sportu. Armstrong odpovídal na otázky populární moderátorky velmi stručně, zpravidla jen slovy ‚ano‘ nebo ‚ne‘.

Přiznal se tak k tomu, že užíval nepovolené podpůrné prostředky, aby si vylepšil sportovní výkon, a to krevní doping EPO i krevní transfuze. Na začátku své kariéry prý užíval hormon kortizon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přiznání Lance Armstronga informoval ve vysílání Radiožurnálu americký zpravodaj Vít Pohanka

„Eritropoetin a krevní doping zvyšují krvetvorbu, která zvyšuje vytrvalost sportovce a přenosovou funkci krve, přivést kyslík z plic do svalu. Užívání steroidu testosteronu a růstového hormonu napomáhají ke zvyšování svalové síle, rychlosti a částečně přispívají také k rychlejší regeneraci organismu,“ říká odborník na studium dopingu z českého Antidopingového výboru Jan Chlumský a dodává:

„Předávkování, ale i stálé užívání zakázaných látek může vést až ke smrti, i když dnes ti největší profesionálové mají kolem sebe armádu lékařů a chemiků, kteří trochu eliminují negativní následky dopingu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Chlumský z českého Antidopingového úřadu o důsledcích užívání zakázaných látek

Rozhovor s Winfreyovou byl předtočen už v pondělí, a tehdy se začalo poprvé mluvit o tom, že se Lance Armstrong k dopingu přiznal. Američan přitom v minulosti jakýkoli doping vehementně popíral. Za lež federálním úřadům by teď dokonce mohl skončit ve vězení.

Jednačtyřicetiletý rodák z Texasu působil místy nejistě a pohledem se vyhýbal moderátorce Oprah Winfreyové. Lance Armstrong se v pořadu i omluvil a uvedl, že bude spolupracovat při vyšetřování dopingu v cyklistice. K znovuzískání důvěry široké americké veřejnosti ale aspoň zatím takové prohlášení nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Byla to jedna velká lež, řekl mimo jiné Lance Armstrong v pořadu Oprah Winfreyové

Lance Armstrong úspěšně a bez poskvrny prošel tolika dopingovými kontrolami, že se nabízí otázka, proč se přiznává a proč právě teď. I na to se ho samozřejmě v již zmíněném pořadu moderátorka zeptala, ale posuďte sami, jestli vám přijde Armstrongova odpověď uspokojivá:

„Nevím, jestli mám dobrou odpověď. Je pozdě, je pozdě asi pro většinu lidí. A je to moje chyba. Byla to jedna velká lež, kterou jsem hodněkrát opakoval. Teď je to pryč. Tenhle příběh byl tak dlouho dokonalý: překonal jsi rakovinu, sedmkrát jsi vyhrál Tour de France, máš šťastné manželství, děti... Tenhle mytický a perfektní příběh nebyl pravdivý.“

Na téma 'Armstrong' bylo i dnešních 20 minut s Luborem Tesařem

Číst článek

Za jeho prohlášením je zřejmě snaha vrátit se ke sportování mezi triatlonisty, což má teď zakázané od Americké antidopingové organizace. Ale v takovém případě hraje Armstrong tak trochu vabank, protože se dá čekat, že teď se probudí k reakci federální úřady v Los Angeles.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armstrongovo přiznání k dopingu může mít dalekosáhlé následky, ale cyklistiku by mohlo očistit

Ovšem dobře známe případ sprinterky Marion Jonesové, která také nejprve popírala, že dopovala, a po přiznání skončila na půl roku ve vězení. Armstrongovi teď z těch praktických následků hrozí i to, že prohraje soudní spory se svými bývalými sponzory a dalšími subjekty, kterým by musel vracet prémie i bonusy ze závodů.

Jeho přiznání je senzační ne kvůli skutkové podstatě, ale kvůli přiznání samotnému, kterým potvrdil to, o čem se léta spekulovalo. Ještě před natáčením se Armstrong omluvil i zaměstnancům nadace Livestrong, kterou před 16 lety sám založil a která pomáhá lidem nemocným rakovinou a jejich rodinám.

Jackson teď Armstrong

Významný okamžik kariéry to byl i pro osmapadesátiletou moderátorku Winfreyovou. Její současný profesní kousek je přirovnáván k roku 1993, kdy přesvědčila k rozhovoru zpěváka Michaela Jacksona, který předtím 14 let televizní rozhovory odmítal.

Tehdy sledovalo její show přibližně 90 milionů lidí. Tentokrát prostřednictvím televize a internetu měly možnost Armstrongovo přiznání sledovat destíky milionů lidí ve 140 zemích světa.

Jan Kaliba, Jakub Kanta, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme